Wielkopolska. Tysiące chorych ptaków. Rzeź na ptasich fermach
Coraz więcej ognisk ptasiej grypy w Polsce. Tylko w jednym województwie: wielkopolskim zlokalizowano już 17 miejsc, w którym zaatakował ten zjadliwy, śmiertelny dla ptaków wirus.
16.12.2020 | aktual.: 02.03.2022 21:25
W 2020 roku wykryto w Polsce już 42 ogniska ptasiej grypy - H5N8. Tylko w Wielkopolsce odnotowano ich 17.
H5N8 to wirus wysoce zjadliwej i bardzo zaraźliwej grypy ptaków. W dużych skupiskach hodowlanych wirus błyskawicznie przenosi się między ptakami w jednym budynku - do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jest też łatwo przenoszony między budynkami - głównie przez ludzi, którzy nieświadomie przenoszą go na obuwiu lub ubraniach.
40. ognisko HPAI w 2020 r. w kraju i ósme w II półroczu zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12,6 tys. indyków rzeźnych, położonym w miejscowości Reklinek, w gminie Siedlec, w powiecie wolsztyńskim. Gospodarstwo znajduje się w obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w związku z wykryciem wcześniejszego ogniska ptasiej grypy.
Kolejne ognisko - 41. - zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 199,1 tys. kur niosek w wieku 12-14 tygodni. Ferma położona jest w miejscowości Wielichowo-Wieś, w gminie Wielichowo, w powiecie grodziskim. Znajduje się w obszarze zagrożonym wyznaczonym w związku z wykryciem wcześniejszego ogniska HPAI
42. ognisko HPAI w kraju zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano prawie 33 tys. indyków rzeźnych w wieku 9 tygodni. Ferma położona jest w obszarze zapowietrzonym, w miejscowości Tarnowa, w gminie Rakoniewice, w powiecie grodziskim. Jest to ognisko kontaktowe do wcześniej stwierdzonego ogniska.
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Poznaniu podał, że Instytut w Puławach potwierdził wynik dodatni wysoce zjadliwej grypy ptaków w próbkach pobranych w miejscowości Chobienice, w gminie Siedlec, w powiecie wolsztyńskim. Ognisko zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano prawie 30,5 tys. szt. indyków rzeźnych. To 17. ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków w województwie wielkopolskim.
W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI. To oznacza m.in. likwidację wszystkich hodowanych ptaków.