Trwa ładowanie...
d3fo8mj
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wielkopolska: Po zamachach w Paryżu samorząd nie chce przyjąć uchodźców

Po ubiegłotygodniowych zamachach w Paryżu wielkopolska gmina Szamocin wycofuje się z deklaracji przyjęcia rodziny uchodźców. Burmistrz tłumaczy tę decyzję troską o bezpieczeństwo mieszkańców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wielkopolska: Po zamachach w Paryżu samorząd nie chce przyjąć uchodźców
(WP, Fot: Robert Kulig)
d3fo8mj

Szamocin znajdował się wśród ośmiu gmin, które pozytywnie odpowiedziały na zapytanie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu (WUW) ws. deklaracji przyjęcia uchodźców. Zapytania o deklarowaną pomoc trafiły do wszystkich 226 gmin regionu. Odpowiedzi udzieliło ok. 200 samorządów.

- Z ciężkim sercem informuję, że cofam zaproszenie wystosowane wcześniej do rodziny uchodźców z Syrii. Obecna decyzja podyktowana została tragicznymi wydarzeniami w Paryżu i troską o bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Pomimo współczucia dla uchodźców syryjskich, nie możemy wykluczyć, że wśród nich znajdować się będą terroryści - poinformował w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej burmistrz miasta i gminy Szamocin Eugeniusz Kucner.

Jak podkreślił, dla niego, jako burmistrza "nadrzędną i najważniejsza wartością jest zapewnienie spokoju i bezpieczeństwa mieszkańców naszej małej ojczyzny".

d3fo8mj

Rzecznik prasowy WUW Tomasz Stube poinformował PAP, że z zabranych na potrzeby resortu pracy i polityki społecznej deklaracji wynikało, że wielkopolskie gminy są w stanie przyjąć do 13 rodzin. Szamocin zadeklarował przyjęcie jednej rodziny. Zebrane dane dotyczące gmin deklarujących pomoc zostały w październiku przesłane do ministerstwa.

Wśród gmin wymienionych przez WUW jako deklarujące przyjęcie uchodźców znalazł się też Konin. Prezydent miasta Józef Nowicki powiedział PAP, że ostatnie wydarzenia we Francji nie mają bezpośredniego wpływu na decyzje władz Konina. Zaznaczył przy tym, że miasto nie jest w tej chwili gotowe na przyjęcie uchodźców.

- Nie wykluczam, że moglibyśmy stworzyć ku temu warunki. Mogłoby to jednak nastąpić po wcześniejszym określeniu przez kompetentne w tym względzie instytucje rządowe podstawowych wymogów dotyczących min. liczby uchodźców, możliwości dostosowania od lokalnego rynku pracy, statusu w mieście czy czasu pobytu - powiedział.

Konin informował w październiku WUW, że rozważa możliwość przyjęcia na swój teren uchodźców, jednak przeszkodą w jednoznacznym określeniu zamiarów i podaniu potencjalnej liczby uchodźców jest "dotkliwy niedostatek mieszkań komunalnych i socjalnych".

Piła odpowiedziała WUW, że może przyjąć do siebie jedną lub dwie rodziny uchodźców. Prezydent miasta Piotr Głowski podkreślił we wtorek, że nie wycofuje swojej deklaracji. - Nie będziemy się kierować populizmem i poprawnością polityczną z jednej strony, a z drugiej - chęcią odwetu i zemsty. Nieporozumieniem jest wrzucanie do jednego worka ofiar i katów - powiedział prezydent Piły.

d3fo8mj

Podziel się opinią

Share

d3fo8mj

d3fo8mj
Więcej tematów