Trwa ładowanie...

Wielkie miasta gotowe na współpracę ws. migracji. Jest wyraźna deklaracja

Prezydenci dwunastu miast powołują zespół roboczy ds. migracji i integracji. Ogłosili oni wspólną deklarację i chcą działać razem w kwestiach migracji wewnętrznej i zewnętrznej.

Wielkie miasta gotowe na współpracę ws. migracji. Jest wyraźna deklaracjaŹródło: PAP/EPA, fot: GEORGI LICOVSKI
d1fl4by
d1fl4by

Pod deklaracją o współdziałaniu w obszarze migracji wewnętrznych i zewnętrznych podpisali się prezydenci dwunastu miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

W piśmie zaznaczają, że rozumieją znaczenie migracji w rozwoju miast. "Przez wieki Polska była krajem wieloetnicznym i wielokulturowym, przyjmującym nowych przybyszów, gościnnym dla ludzi innych narodowości, ras czy religii" - podkreślają.

Czytamy dalej, że migracje to procesy dynamiczne, powszechne i nieuniknione, a w kontekście sytuacji społeczno-demograficznej Polski. Prezydenci dodają, że są one korzystne. Przekonują jednocześnie, że choć decyzje w tych sprawach zapadają na szczeblu państwowym, to możliwości integracyjne decydujące o warunkach i jakości życia przybyszów zależą od polityki lokalnej.

Chodzi o dobre przyjęcie i zapewnienie im obsługi w urzędach, znalezienie mieszkania i pracy, zapewnienie dostępu do służby zdrowia. Prezydenci chcą monitorować, czy właściwie wykorzystywany jest kapitał ludzki, który niosą ze sobą migranci.

Rząd w sprawie migrantów pozostaje jednoznaczny:

Gotowi na współpracę

Prezydenci zapowiedzieli, że chcą współdziałania organów samorządów i organów rządowych, NGO-sów, związków wyznaniowych, uczelni i innych instytucji.

"Wspólnie jesteśmy w stanie wypracować odpowiednią kulturę przyjęcia migrantów, nasze miasta czynić otwartymi i integrującymi, przez co również prężniej się rozwijającymi, bardziej innowacyjnymi i konkurencyjnymi" - piszą w swojej deklaracji.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

d1fl4by
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fl4by
Więcej tematów