Trwa ładowanie...

Wielkie miasta gotowe na współpracę ws. migracji. Jest wyraźna deklaracja

Prezydenci dwunastu miast powołują zespół roboczy ds. migracji i integracji. Ogłosili oni wspólną deklarację i chcą działać razem w kwestiach migracji wewnętrznej i zewnętrznej.

Share
Wielkie miasta gotowe na współpracę ws. migracji. Jest wyraźna deklaracja
Źródło: PAP/EPA, Fot: GEORGI LICOVSKI
die96s8

Pod deklaracją o współdziałaniu w obszarze migracji wewnętrznych i zewnętrznych podpisali się prezydenci dwunastu miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

W piśmie zaznaczają, że rozumieją znaczenie migracji w rozwoju miast. "Przez wieki Polska była krajem wieloetnicznym i wielokulturowym, przyjmującym nowych przybyszów, gościnnym dla ludzi innych narodowości, ras czy religii" - podkreślają.

die96s8

Czytamy dalej, że migracje to procesy dynamiczne, powszechne i nieuniknione, a w kontekście sytuacji społeczno-demograficznej Polski. Prezydenci dodają, że są one korzystne. Przekonują jednocześnie, że choć decyzje w tych sprawach zapadają na szczeblu państwowym, to możliwości integracyjne decydujące o warunkach i jakości życia przybyszów zależą od polityki lokalnej.

Chodzi o dobre przyjęcie i zapewnienie im obsługi w urzędach, znalezienie mieszkania i pracy, zapewnienie dostępu do służby zdrowia. Prezydenci chcą monitorować, czy właściwie wykorzystywany jest kapitał ludzki, który niosą ze sobą migranci.

Rząd w sprawie migrantów pozostaje jednoznaczny:

Gotowi na współpracę

Prezydenci zapowiedzieli, że chcą współdziałania organów samorządów i organów rządowych, NGO-sów, związków wyznaniowych, uczelni i innych instytucji.

"Wspólnie jesteśmy w stanie wypracować odpowiednią kulturę przyjęcia migrantów, nasze miasta czynić otwartymi i integrującymi, przez co również prężniej się rozwijającymi, bardziej innowacyjnymi i konkurencyjnymi" - piszą w swojej deklaracji.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

die96s8

Podziel się opinią

Share
die96s8
die96s8
Więcej tematów