Trwa ładowanie...
d1oyfcn

"Wielki Żuraw" dla najlepszego filmu przyrodniczego

Opowieść Dirka Hurtera z RPA "Duch ludu
Elanda" o związkach buszmenów z naturą otrzymała nagrodę
"Wielkiego Żurawia" II Międzynarodowego Festiwalu Filmów
Przyrodniczych im. Braci Wagów w Wiźnie (podlaskie).

d1oyfcn
d1oyfcn

Przez cztery dni pokazano tam 40 filmów z całego świata, które opowiadały m.in. o życiu zwierząt, roślin i ludzi. Nagrody zostaną wręczone w niedzielę późnym popołudniem w Goniądzu nad Biebrzą.

Jury pod kierownictwem Macieja Faflaka przyznało trzy równorzędne nagrody główne. Otrzymali je Ryszard Czerwiński za film "Bocian przynosi wiosnę", "Austriak Paul Reddish za "Pszczoły miodne Assamu" i Brytyjczyk Mike Herd za "Tygrysy z błot".

Za temat filmu wyróżniono Niemców Jana Hafta i Christiana Rotha, którzy w "Obcych gościach" próbowali odpowiedzieć na pytanie, skąd się wzięły piranie w rzece Ren. Za przyrodnicze obserwacje nagrodę dostał Mike Searle z Australii za film "Rekin wielorybi - wędrowiec głębin" o ratowaniu tego gatunku. Za najlepsze zdjęcia nagrodę dostał Jan Walencik, autor zdjęć do brytyjskiego filmu "Powrót bobra". Za film o największych wartościach społecznych uznano austriacką opowieść o wilku "Powrót wielkiego myśliwego" Michaela Schlambergera.

Publiczność uhonorowała indyjskiego twórcę Ashoka Mewadę za film "Przyrodnicze dziedzictwo Gudżaratu" i Macedończyka Vlado Denczova za opowieść o rybie o imieniu "Miszko".

d1oyfcn

Festiwal filmowy w niewielkiej Wiźnie położonej między rozlewiskami Biebrzy i Narwi to nie tylko projekcje filmowe. Uczestnicy i festiwalowi goście chętnie udawali się na wędrówki i obserwacje przyrodnicze. O tej porze roku na rozlewiskach można "upolować" okiem aparatu fotograficznego, kamery czy lornetki wiele rzadkich gatunków ptaków.

Patroni festiwalu to żyjący na przełomie XIX i XX wieku przyrodnicy - bracia Jakub i Antoni Wagowie, związani z ziemią łomżyńską. Obaj podróżowali w celach naukowych m.in. po Afryce i Azji Mniejszej. Jakub Waga zebrał i opisał we "Florze polskiej" ponad tysiąc gatunków roślin z terenu Królestwa Polskiego. Antoni Waga pisał podręczniki do przyrody. (iza)

d1oyfcn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oyfcn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj