PolskaWielki strach w przedszkolu

Wielki strach w przedszkolu

Trójka maluchów, uczęszczająca do gdańskiego przedszkola, w ciężkim stanie trafiła do gdańskiej Akademii Medycznej. Na oddziale pozostało dwoje dzieci, zaś dziewczynka, której mama jest lekarzem pediatrą, znajduje się pod jej opieką w domu.

Wielki strach w przedszkolu
Źródło zdjęć: © Dziennik Bałtycki

W laboratorium klinicznym trwają poszukiwania bakterii, która spowodowała poważną chorobę. Lekarze zawiadomili epidemiologów z sanepidu, którzy nakazali osobom kontaktującym się z hospitalizowanymi przedszkolakami noszenie masek i odzieży ochronnej. Za wcześnie, by mówić o przyczynach choroby - twierdzi prof. Anna Balcerska, kierująca Kliniką Pediatrii, Hematologii, Onkologii i Endokrynologii Akademii Medycznej w Gdańsku. U całej trójki przebieg jest podobny, a wysoka gorączka i inne objawy sugerują, że mamy do czynienia z zakażeniem bakteryjnym o ciężkim przebiegu klinicznym. Lekarze unikają słowa "sepsa". Nie chcą, by powstało automatyczne skojarzenie z piorunującą sepsą wywołaną przez meningokoki, która jest bardzo zaraźliwa i może spowodować śmierć w kilkadziesiąt godzin od wystąpienia pierwszych objawów. Chorobę dzieci wywołały prawdopodobnie inne bakterie.

W najcięższym stanie jest 4-letni Antoś. Początkowo synek miał lekki katar - wspomina mama Antosia. W środę lekarka przepisała mu pierwszy antybiotyk. W piątek w nocy znowu zaczął wysoko gorączkować. Temperatura skoczyła do 40 stopni. W niedzielę po drugiej dawce antybiotyku i kolejnych badaniach wyniki były tak złe, że lekarze podjęli decyzję o pozostawieniu chłopca w szpitalu. Wczoraj dostał jeszcze silniejszy, czwarty już antybiotyk. Leczymy bardzo drogimi lekami najnowszej generacji o szerokim spektrum działania - tłumaczy dr Jolanta Filipowicz, ordynator oddziału. Stan dzieci jest bardzo ciężki i wymaga zdecydowanego działania. Całe szczęście, że lekarze są tacy cudowni i tak szybko działają pomimo strajku - mówi z wdzięcznością mama Antosia.

We wtorek w gdańskim przedszkolu przy ul. Pachołów, w najmłodszej grupie, do której uczęszczały chore maluchy, było jedynie 11 z 21 dzieci. Ośmioro z nich choruje. Dyrekcję przedszkola o skierowaniu do szpitala trójki maluchów zawiadomiła przedwczoraj lekarka, mama jednego z nich. Od rana dzwoniłam do wszystkich rodziców - mówi Elżbieta Chmura, dyrektorka przedszkola. Rozmawiałam również z lekarzami, nikt jednak nie chciał potwierdzić, że jest to posocznica. Przepisy sanitarne nakazują, by w razie stwierdzenia posocznicy np. w szkole lub przedszkolu zawiadomić sanepid i powołać sztab kryzysowy. Jeśli jednak nie jest to posocznica meningokokowa, nie zachodzi potrzeba chemioprofilaktyki - wyjaśnia dr Andrzej Jagodziński, epidemiolog z WSSE w Gdańsku. Nie stosuje się też nadzwyczajnych środków.

Według urzędników gdańskiego magistratu sytuacja nie jest na tyle poważna, żeby zwoływać sztab kryzysowy. Takie działa są podejmowane na wyraźny wniosek sanepidu lub placówki, w której pojawiła się sepsa - tłumaczy Antoni Pawlak, rzecznik prasowy prezydenta Gdańska. W skład komisji wchodzą lekarze epidemiolodzy i przedstawiciele stacji epidemiologicznej. Mogą oni wnioskować o zamknięcie placówki, w której wystąpił problem. Jednak samą decyzję podejmuje Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego. Według pediatrów najbardziej "niebezpieczny" pod względem zakaźnym jest chory w momencie wylęgania się infekcji. Nie ma on wówczas żadnych objawów, więc trudno zachować niezbędne środki ostrożności. Jeśli mogę coś poradzić rodzicom innych przedszkolaków, to proponowałabym zatrzymać dziecko w domu - mówi prof. Balcerska.

Tymczasem dyrektorka przedszkola, w którym pojawiła się infekcja, już uczula rodziców. Nie można lekceważyć objawów infekcji u małych dzieci - mówi stanowczo Chmura. Przynajmniej raz w miesiącu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym tłumaczymy rodzicom, że nie można przyprowadzać chorych dzieci do przedszkola. Jednak nie zawsze to skutkuje, nie każdy może sobie pozwolić na dzień wolny w pracy. A to może się czasem źle skończyć.

Dorota Abramowicz, Jakub Wielicki

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)