Trwa ładowanie...
d472pei

Wielki pożar traw pod Otwockiem - strażacy walczą z ogniem

W Otwocku Wielkim k. Warszawy (woj. mazowieckie) płonie kilka hektarów traw. Na miejscu z ogniem walczy kilka jednostek straży pożarnej - powiedział w TVN24 Krzysztof Tuszowski ze straży pożarnej w Otwocku.

Share
d472pei

Jak mówił Tuszowski akcję utrudnia silny wiatr, który roznosi ogień. - Palą się niekoszone łąki, ogień rozprzestrzenia się z prędkością nawet kilkunastu metrów na godzinę, przez co jest bardzo trudny do opanowania - zaznaczył. Strażacy próbują ochronić niedalekie zabudowania.

Na miejscu z ogniem walczy sześć jednostek strażackich, w drodze są kolejne. - W tej chwili pożar gasi około 40 strażaków, a będzie ich prawie drugie tyle - mówił Tuszowski.

Dodał, że to nie pierwszy pożar w tym miejscu, wcześniej trzech chłopców podpaliło ten sam teren.

Walka z ogniem może potrwać nawet kilka godzin.

d472pei

Tysiące pożarów

Od początku marca strażacy gasili już prawie 40 tys. pożarów traw, lasów i nieużytków. Zginęło w nich pięć osób. Tylko w miniony weekend doszło do ponad 11 tys. pożarów, rekord padł w sobotę - strażacy otrzymali wówczas blisko 4,5 tys. takich zgłoszeń - poinformowała PSP.

- W sumie od piątku do niedzieli gasiliśmy 11 tys. 173 takich pożarów. 532 spośród nich to pożary lasów wywołane wypalaniem traw. Przykładem jest choćby powiat szydłowiecki, gdzie spłonęło 8 ha traw i 8 ha lasu - powiedział rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Jak dodał, w weekendowych pożarach nieużytków zginęli dwaj mężczyźni - obaj wypalali trawy. - W niedzielę najwięcej pożarów było w województwie śląskim - 639, mazowieckim - 518 i małopolskim 495 - zaznaczył.

d472pei

Podziel się opinią

Share
d472pei
d472pei
Więcej tematów