Trwa ładowanie...

Wielki powrót. Czarna pszczoła znowu w Polsce. Nie było jej prawie 100 lat

W lasach centralnej i zachodniej Polsce coraz częściej można spotkać zadrzechnię fioletową, która potocznie nazywana jest czarną pszczołą. Cieszy to leśników i wielbicieli przyrody, ponieważ ten gatunek owada nie występował w naszym kraju od prawie 100 lat.

Share
Czarna pszczoła powróciła do Polski
Czarna pszczoła powróciła do PolskiŹródło: Getty Images, Fot: Photo by BSIP/Universal Images Group
d16czri

Czarna pszczoła, jak często nazywa się zadrzechnię fioletową, jest największym tego rodzaju owadem występującym w Polsce. Może osiągać nawet cztery centymetry długości.

Dla porównania królowa pospolitych pszczół, która jest zdecydowanie większa od robotnic, może mierzyć 25 mm, a robotnica szerszenia ma średnio 17 mm.

d16czri

Czarna pszczoła wielki powrót

Zadrzechnia fioletowa już na początku XX wieku była owadem rzadko spotykanym. Znaleźć można jednak informacje, że ostatni raz widziano ją w Polsce w 1935 roku.

Przez pewien czas była nawet uznawana za gatunek wymarły. - Zmiana klimatu, która ostatnio nastąpiła, sprzyja jednak powrotowi tego owada na nasze tereny - tłumaczy prof. Anna Stacherska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

- Pierwsze osobniki można zaobserwować w kwietniu, kiedy to samce intensywnie zaczynają poszukiwać samic. Zaraz po nich loty odbywają samice, które drążą korytarze w martwym drewnie, głównie wiśni, czereśni, śliwy, ale także w spróchniałych wierzbach, lipach, brzozach czy topolach. Bardzo często odnotowujemy zakładanie przez nie gniazd w obumarłych drzewach owocowych - informuje z kolei dr inż. Paweł Michołap ze Stowarzyszenia Natura i Człowiek, które zajmuje się monitoringiem tego gatunku.

Samica daniela albinosa w lesie pod Biłgorajem. Niezwykłe wideo

Czarna pszczoła warunki rozwoju

Jak podkreślają Lasy Państwowe, zadrzechniom nie sprzyjają bory, ale już w bardziej różnorodnych lasach liściastych znajdą dobre warunki do rozwoju.

d16czri

"Zachętą do powrotu w leśne ostępy jest dla nich martwe drewno. Ten charakterystyczny gatunek zajmuje najczęściej stanowiska na terenach leśnych położonych przy ciekach wodnych, które stwarzają możliwość swobodnej migracji wzdłuż dolin rzecznych" - podkreślają Lasy Państwowe.

Występowanie zadrzechni ma korzystny wpływ na różnorodność biologiczną. Preferują one zbieranie pokarmu z takich roślin jak m.in. glicynia, różne gatunki szałwii, irysy, koniczyna czerwona czy kłosowiec pomarszczony. Dzięki temu rośliny zostaną zapylone i będą mogły wydać nasiona, czyli rozmnożyć się. Co ciekawe, większość z tych gatunków ma fioletową koronę kwiatu.

Czarna pszczoła. Czy to gatunek niebezpieczny?

Jak podkreślają przyrodnicy, czarna pszczoła nie jest gatunkiem inwazyjnym i nie zaatakuje dopóki nie wyczuje zagrożenia. Nie stanowi też niebezpieczeństwa dla innych zwierząt.

d16czri

Od 2014 roku zadrzechnie objęte są częściową ochroną gatunkową.

Źródło: Lasy Państwowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d16czri

Podziel się opinią

Share
d16czri
d16czri
Więcej tematów