Trwa ładowanie...

Wielki Post 2021. Jak dobrze przygotować się na Wielkanoc?

Jak dobrze przeżyć Wielki Post i przygotować się na nadchodzące Święta Wielkanocne? Ile trwa Wielki Post i dlaczego go obchodzimy?

Share
Wielki Post 2021 rozpoczyna się w Środę Popielcową 17 lutego
Wielki Post 2021 rozpoczyna się w Środę Popielcową 17 lutegoŹródło: Pixabay
d38el8w

Wielki Post 2021 rozpoczyna się 17 lutego, w Środę Popielcową. Popielec jest szczególnym świętem, ponieważ w tym dniu katolików obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Dodatkowo, jako symbol pokuty i nawrócenia, przyjmują oni na swoje głowy popiół. Obrzęd posypywania głów popiołem odbywa się w kościołach podczas mszy świętej.

Wielki Post 2021. Dlaczego trwa 40 dni?

Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu, który potrwa 40 dni. Dokładnie tyle dni Jezus Chrystus spędził na pustyni. Co ciekawe, również 40 dni trwał potop, o którym możemy przeczytać w Starym Testamencie. Liczba 40 jest też związana z wędrówką Żydów do Ziemi Obiecanej, która zajęła im 40 lat.

d38el8w

Wielki Post 2021. Kiedy obowiązuje post ścisły?

To, że Wielki Post trwa 40 dni, wcale nie oznacza, że przez ten czas codziennie trzeba pościć i wstrzymywać się od mięsnych pokarmów. Post ścisły obowiązuje tylko w dwa dni w czasie Wielkiego Postu. Są to: Środa Popielcowa i Wielki Piątek.

Wielki Post 2021. Najważniejsze nabożeństwa

Przygotowując się do Wielkanocy, w czasie Wielkiego Postu możemy uczestniczyć w specjalnych nabożeństwach. Dwa najważniejsze to: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale. Pierwsze odprawiane jest co tydzień w piątek, a drugie w niedzielę. Podczas Drogi Krzyżowej wierni rozważają 14 kolejnych stacji, nawiązujących do wędrówki Jezusa Chrystusa z krzyżem, jego śmierci i złożenia do grobu. Z kolei Gorzkie Żale to nabożeństwo składające się z trzech części. Co tydzień śpiewa się jedną z nich, a następnie od nowa. Wielki Post ma sześć niedziel, więc każda część Gorzkich Żali śpiewana jest po dwa razy.

Niepokojący sondaż dla PiS. Magdalena Sroka komentuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d38el8w

Podziel się opinią

Share
d38el8w
d38el8w
Więcej tematów