PolskaWielki pakiet zmian. Zobacz, co przegłosowano w Sejmie

Wielki pakiet zmian. Zobacz, co przegłosowano w Sejmie

• Ostatnie posiedzenie Sejmu w tym roku
• Sejm przyjął ustawy dotyczące edukacji, finansów, mediów oraz administracji
• Nowelizacja ustawy o policji trafi do komisji

Wielki pakiet zmian. Zobacz, co przegłosowano w Sejmie
Źródło zdjęć: © PAP | Rafał Guz

Edukacja, finanse, media oraz administracja. Te dziedziny czeka reorganizacja w związku z nowymi przepisami. Na ostatnim posiedzeniu w tym roku projekty stosownych ustaw przyjął Sejm.

Na siódmym posiedzeniu Sejm zniósł obowiązek szkolny dla sześciolatków nowelizując ustawę o systemie oświaty. Nowelizacja autorstwa Prawa i Sprawiedliwości zakłada też zniesienie obowiązku przedszkolnego dla 5-latków.

Dzieci mają obowiązkowo rozpoczynać naukę w wieku 7 lat, po rocznym, obowiązkowym wychowaniu przedszkolnym w wieku 6 lat. Dzieci sześcioletnie będą mogły pójść do pierwszej klasy pod warunkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego albo uzyskania pozytywnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Posłowie uchwalili też ustawę o podatku od instytucji bankowych. Stawka podatku bankowego ma wzrosnąć z 0,39 do 0,44 proc. w skali roku. Podatek ten ma przynieść wpływy do budżetu w wysokości kilku mld złotych rocznie. Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki podkreślił na konferencji prasowej, że takie rozwiązanie sprawdza się w wielu innych krajach, na przykład w Wielkiej Brytanii. Jak dodał, również konstrukcja planowanego w Polsce podatku jest bardzo podobna do brytyjskiej.

Sejm przyjął również nowelizację ustawy o służbie cywilnej autorstwa PiS. Przewiduje ona między innymi, że wyższe stanowiska w służbie mają być obsadzane przez powołanie, a nie w drodze konkursu. Wśród założeń jest też usunięcie wymogu pięcioletniego doświadczenia na stanowiskach kierowniczych w administracji rządowej lub siedmioletniego w jednostkach sektora finansów publicznych.

W ostatnim głosowaniu przyjęto projekt ustawy medialnej. Projekt przewiduje, że odwoływanie i powoływanie członków kierownictwa mediów publicznych będzie należeć wyłącznie do kompetencji ministra skarbu, a nie jak do tej pory - do KRRiT. Jest w nim też zapis o wygaszeniu mandatów władz publicznych nadawców z dniem wejścia w życie ustawy.

- Polskie media mają dbać o polską rację stanu. Teraz tego nie robią i to trzeba zmienić - tak projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji uzasadniała sprawozdawczyni komisji sejmowych posłanka PiS Elżbieta Kruk. Jak mówiła, projekt jest konsekwencją diagnozy stanu mediów publicznych.

Posłowie debatowali także nad nowelizacją ustawy o policji. Projekt trafi jednak pod obrady komisji.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (320)