Trwa ładowanie...
14-05-2007 12:45

Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego powitany przez prezydenta

Przebywający z wizytą w Polsce Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego Fra' Andrew Bertie został powitany na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Wielki Mistrz i towarzyszący mu członkowie najwyższych władz Zakonu spotkają się z prezydentem Lechem Kaczyńskim i premierem
Jarosławem Kaczyńskim.

Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego powitany przez prezydentaŹródło: PAP
d2nfq3l
d2nfq3l

W obecności Fra' Andrew Bertie i prezydenta Lecha Kaczyńskiego podpisana zostanie umowa o współpracy sanitarnej i szpitalnej pomiędzy Zakonem a polskimi władzami.

Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego gości w Polsce po raz pierwszy od 1931 r.

Do Polski przyjechał w sobotę, odwiedził już Kraków i Częstochowę. Towarzyszą mu m.in. Wielki Kanclerz Zakonu Jean-Pierre Mazery, Wielki Szpitalnik Albrecht Baron von Boeselager, Wielki Skarbnik Gian Luca Chiavari.

W poniedziałek przewidziano też złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza i przed Pomnikiem Bohaterów Getta. W ostatnim dniu pobytu w Polsce Wielki Mistrz zwiedzi Muzeum Powstania Warszawskiego i spotka się z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Józefem Kowalczykiem, prymasem kard. Józefem Glempem, a także z marszałkami Sejmu i Senatu.

d2nfq3l

77-letni Fra' Andrew Bertie jest Kawalerem Maltańskim od 1956 r., a Wielkim Mistrzem został w 1988 r. Zna 15 języków. Ukończył studia z historii, orientalistyki i afrykanistyki.

Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego (jego zwyczajowa nazwa to joannici) zwany też Rodyjskim lub Maltańskim, istnieje od XI w. Od 200 lat ma siedzibę w Rzymie.

W działania Zakonu angażuje się 12,5 tys. członków (najwięcej w USA i Włoszech), 80 tys. wolontariuszy i ponad 10 tys. lekarzy, pielęgniarek. Zakon prowadzi szpitale, domy opieki dla starców, ośrodki dla niepełnosprawnych, kształci pielęgniarzy i sanitariuszy.

Od 2004 r. ma w Polsce ambasadora, którym jest Włoch Vincenzo Manno. Do Polski Kawalerowie Maltańscy przybyli już w XII wieku. Obsługiwali wówczas hospicja i szpitale dla ubogich na Śląsku. Działalność Związku w Polsce zahamowały rozbiory.

d2nfq3l

Formalnie Związek Polskich Kawalerów Maltańskich został założony w 1920 r., a po wojnie działalność wznowiono na początku lat 90. Obecnie wśród kawalerów maltańskich jest 149 Polaków, 86 z nich mieszka i działa w kraju. Związek i powołane przez niego organizacje prowadzą m.in. Punkt Pomocy Kryzysowej i tzw. Dom Aniołów Stróżów w Katowicach dla dzieci i młodzieży uzależnionej od narkotyków, Specjalistyczną Przychodnię Maltańską w Poznaniu zajmującą się leczeniem nowotworów piersi, Dom Pomocy Maltańskiej z warsztatami terapii zajęciowej w Puszczykowie koło Poznania.

d2nfq3l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nfq3l
Więcej tematów