Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto nie żyje
Zmarł Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto. Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego miał 75 lat. Benedykt XVI Zakon nazwał "armią miłości".
Nie żyje Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego. Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto zmarł w Rzymie po ciężkiej chorobie - donosi eKAI.pl, powołując się na informacje domu generalnego Zakonu.
Dalla Torre stał na czele Wielkiego Zakonu Maltańskiego od 2018 roku i był jego 80. Wielkim Mistrzem. Miał 75 lat.
Członkiem Zakonu Maltańskiego Dalla Torre został w 1985 roku, a w 1993 złożył śluby wieczyste. Zanim objął urząd 80. Wielkiego Mistrza, od kwietnia 2017 r. kierował pracami zakonu w charakterze tymczasowego namiestnika. Po śmierci Wielkiego Mistrza Andrew Bertiego w lutym 2008, przez miesiąc pełnił jego obowiązki. Matthew Festing, który był następnym Wielkim Mistrzem, zrezygnował z funkcji 24 stycznia 2017 r. na prośbę papieża Franciszka.
W czerwcu 2019 r. w Watykanie papież Franciszek i Dalla Torer omawiali kryzys w Wenezueli, pomoc dla ludności Kolumbii i sytuację na Bliskim Wschodzie, a także cele humanitarne i dyplomatyczne Zakonu.
Według doniesień medialnych po śmierci Dalle Torre na czele Zakonu stanie tymczasowo Wielki Komandor Ruy Gonalo do Valle Peixoto de Villas Boas.
Czym jest Zakon Maltański?
Zakon Maltański kontynuuje tradycje założonego w XI wieku, pierwszego chrześcijańskiego zakonu opiekującego się chorymi - Suwerennego Rycerskiego Zakon Szpitalników Świętego Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty. Po reformacji zakon podzielił się na katolickich maltańczyków i ewangelickich joannitów.
Jako zakon katolicki Suwerenny Zakon Maltański jest podległy Stolicy Apostolskiej. Status podmiotu prawa międzynarodowego pozwala mu na utrzymywania kontaktów na płaszczyźnie politycznej i dyplomatycznej i daje możliwość szczególnej niezależności w konfliktach. Zakon Maltański utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze 107 państwami.
Liczy 13 500 członków, zarówno kobiet, jak i mężczyzn oraz około 120 000 współpracujących wolontariuszy i pracowników etatowych. Są oni zaangażowani w pomoc humanitarną oraz pomoc ofiarom klęsk żywiołowych. Benedykt XVI nazwał ich "armią miłości".
Przeczytaj również: Watykan: konflikt między papieżem Franciszkiem a kardynałem Zakonu Maltańskiego zaostrza się
Źródło: eKAI
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl