Sondaż, przeprowadzony na zlecenie "Bildwoche" przez instytut badania opinii publicznej FORSA, wykazał, że 12% Niemców w ogóle nie ma pojęcia, co właściwie obchodzi się w Wielkanoc i jakie znaczenie ma to święto dla chrześcijan. We wschodnich landach, a więc w dawnej NRD, ta niewiedza jest jeszcze bardziej powszechna. Aż 28% Niemców ze wschodu nie kojarzy Wielkanocy z konkretną treścią religijną.
Obywateli NRD wychowywano w ateizmie. Tradycję religijną starano się zastąpić obrządkami świeckimi, na przykład poszukiwaniem pisanek przez dzieci.
Nawet ci, którzy ogólnie kojarzą Wielkanoc z osobą Jezusa Chrystusa, też nie wiedzą dokładnie, o co chodzi. 46% dorosłych Niemców nie wie, że Chrystus został ukrzyżowany w Wielki Piątek, a w Niedzielę Wielkanocną zmartwychwstał i że to właśnie świętują chrześcijanie. (mag)