Trwa ładowanie...
d2by913

Wielkanoc 2019: sprawdź, kiedy rozpoczyna się Wielkanoc i czy będzie to święto wolne od pracy?

Wielkanoc 2019: zobacz, kiedy rozpoczyna się Wielkanoc, czy będzie to święto wolne od pracy i od czego uzależniona jest jego data?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wielkanoc 2019: sprawdź, kiedy rozpoczyna się Wielkanoc i czy będzie to święto wolne od pracy?
Wielkanoc 2019: sprawdź, kiedy rozpoczyna się Wielkanoc i czy będzie to święto wolne od pracy? (iStock.com, Fot: Dariusz Oleszczak)
d2by913

Wielkanoc 2019 – kiedy wypada Święto Wielkiej Nocy?

Wielkanoc jest najstarszym, a zarazem najważniejszych świętem chrześcijańskim. Upamiętnia misterium paschalne Jezusa Chrystusa, czyli jego mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie. Dopiero z upływem wieków zaczęto wprowadzać kolejne święta oraz okresy przygotowań do nich, które ukształtowały obecny rok liturgiczny. Wiadomo, że Wielkanoc jest świętem ruchomym i obchodzi się je w niedzielę, po pierwszej wiosennej pełni księżyca, czyli pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. W roku 2019 Niedziela Wielkanocna wypadnie 21 kwietnia. Przypominamy, że tydzień poprzedzający Wielkanoc określamy jako Wielki Tydzień, a trzy poprzedzające święto dni to Triduum Paschalne (Wielki Czwartek – wieczór, Wielki Piątek, Wielka Sobota).

Wielkanoc 2019 – czy będzie to święto wolne od pracy?

Przypominamy, że tydzień poprzedzający Wielkanoc nazywany jest Wielkim Tygodniem. Jego ostatnie trzy doby: Wielki Czwartek (wieczorem), Wielki Piątek, Wielką Sobotę określamy jako Triduum Paschalne. Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się już w sobotę, po zapadnięciu zmroku i rozpoczyna ją Wigilia Paschalna, podczas której zapala się symbolizującą Chrystusa świecę – paschał. Zwyczaje ludowe obchodzone w Poniedziałek Wielkanocny wiążą się z praktykami Słowian, którzy czcili nadejście wiosny. Niegdyś śmigus i dyngus, były odrębnymi zwyczajami. Śmigus polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby i oblewaniu zimną wodą, co symbolizowało oczyszczenie z chorób i brudu, a dyngus polegał na odwiedzaniu znajomych i przypadkowych osób. Wizytom tym towarzyszył poczęstunek lub darowizna w postaci zaopatrzenia na drogę.

Wiadomo, że pierwszy i drugi dzień Świąt Wielkiej Nocy jest ustawowo wolny od pracy. To również dni objęte zakazem handlu.

d2by913

Podziel się opinią

Share
d2by913
d2by913
Więcej tematów