PolskaWielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ciągle gra

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ciągle gra

Od rana w całej Polsce trwa XII Finał
Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pieniądze na sprzęt dla
ratowania życia niemowląt i małych dzieci zbiera 100 tys.
wolontariuszy. Przed godz. 20.00 na koncie WOŚP było już ponad 5,5
mln zł.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ciągle gra
Źródło zdjęć: © PAP

11.01.2004 | aktual.: 11.01.2004 20:02

W ciągu dnia doszło do kilku niegroźnych incydentów. Złodzieje wyrwali kwestującym 15 puszek, a cztery osoby podszyły się pod wolontariuszy. Policja zatrzymała 15 osób.

Zdarzają się incydenty

"Policja nie wie jeszcze, ile pieniędzy w ten sposób wyłudzili. We wszystkich incydentach brali udział nastolatkowie" - poinformował rzecznik Komendanta Głównego Policji, podinsp. Dariusz Nowak. Do dwóch napadów na wolontariuszy WOŚP doszło w Wielkopolsce, a z jednego ze sklepów w Poznaniu skradziono puszkę na datki. Dwa napady na kwestujących wolontariuszy odnotowała także kujawsko-pomorska policja, a w Lęborku dwaj napastnicy napadli na wolontariuszki WOŚP. Zrabowali im skarbonkę, w której było ok. 50 zł. Na razie napastników nie złapano.

Finał WOŚP zainaugurował o godz. 10.30 w studiu Telewizji Polskiej, gdzie jest główny sztab Orkiestry, Jurek Owsiak. Finałowi towarzyszy wiele imprez i koncertów. W stolicy główna impreza rozpoczęła się w samo południe przed Pałacem Kultury i Nauki. Każdy, kto przyszedł na Plac Defilad, aby posłuchać koncertu gwiazd polskiej sceny muzycznej, mógł poczuć się jak policjant - przymierzyć mundur, obejrzeć kajdanki i usiąść na policyjnym motorze, albo skosztować grochówki przygotowanej przez pracowników Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Szefowie kuchni z ponad 30 najlepszych hoteli w Polsce serwowali natomiast wyborny kapuśniak. 5100 litrów zupy gotowali już od godz. 3.00 nad ranem.

Od samego rana 270 wolontariuszy kwestuje w Krośnie (Podkarpackie). Zbiórka prowadzona jest przy trasach spacerowych, w pobliżu kościołów i sklepów. W Gorzowie i Zielonej Górze kwestuje łącznie ponad 800 wolontariuszy. W całym regionie przewidziano wiele imprez. W Gorzowie dwie największe odbywają się w tradycyjnych już miejscach: na parkingu przed "Słowianką" i w centrum handlowym "Panorama".

Kwestują na granicy

W Lubuskiem wolontariusze WOŚP kwestują również w przygranicznych Słubicach i Kostrzynie nad Odrą oraz na przejściu granicznym w Świecku. Na rzecz Orkiestry kwestują też celnicy i funkcjonariusze Pomorskiego Oddziału Straży Granicznej oraz celnicy z przejścia polsko-niemieckiego w Jędrzychowicach (woj. dolnośląskie).

W tym roku w Krakowie WOŚP gra w Nowej Hucie. Scena zbudowana jest w Alei Róż - w miejscu, gdzie kiedyś stał pomnik Lenina. Gwiazdami nowohuckiego finału będą zespoły Krywań i De Mono. Wieczorem w krakowskim Teatrze Bagatela zagra natomiast największa w Polsce Jazzowa Orkiestra Świątecznej Pomocy. W koncercie wystąpią m.in. Lora Szafran i zespół Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

W woj. kujawsko-pomorskim od rana jeździ autobus szynowy WOŚP, który swą podróż zakończy dopiero w nocy. Zatrzymuje się na wszystkich stacjach i stacyjkach, a wszędzie jest witany muzyką i śpiewem.

Piłkarzyki, orkiestra i grochówka

Od rana w Lublinie kwestuje ponad 500 wolontariuszy. W tamtejszym studiu telewizyjnym piłkarze I-ligowego Górnika Łęczna grają w piłkarzyki z każdym, kto wpłaci jakąś kwotę na rzecz WOŚP. Na Placu Zamkowym koncertowała młodzieżowa orkiestra dęta z Giełczewic i górnicza orkiestra dęta Kopalni Węgla Kamiennego "Bogdanka". Lublinianie mogli posilić się grochówką przygotowaną przez wojsko, za którą wrzucali datki do puszek WOŚP.

Organizatorzy XII finału WOŚP we Wrocławiu cieszyli się ze słonecznej pogody, która ściągnęła na Rynek, gdzie odbywa się koncert, wielu wrocławian. Natomiast poznańscy cukiernicy sprzedali na rzecz WOŚP kilka tysięcy kawałków 800-kilogramowego piernika.

Serce z kilkuset kilogramów czekolady, trzymetrowa skarbonka w kształcie serca wykonana z klocków, możliwość skosztowania specjału jaworznickiej kuchni "pieczonego" i wegetariańskiej potrawy z fasolki - to atrakcje śląskiego finału WOŚP.

Skarbonka w kształcie serca

Do ustawionej w hali Miejskiego Centrum Kultury i Sportu (MCKiS) skarbonki w kształcie serca o wysokości 3 metrów, wykonanej z dziecięcych klocków, ustawiła się kolejka chętnych do wrzucenia monet jedno- lub dwuzłotowych. Organizatorzy chcą, by złotówek było co najmniej tyle, ilu jest mieszkańców Jaworzna: 97 tys. Cukiernik Janusz Profus - autor rzeźby Adama Małysza w białej czekoladzie - rzeźbił w Jaworznie czekoladowe serce, które można kupić na licytacji.

WOŚP gra także poza granicami naszego kraju, m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Grecji, Kanadzie oraz polskiej strefie w Iraku. W Obozie Babilon, gdzie przebywają żołnierze polskiego kontyngentu sił koalicyjnych w Iraku, kwestowano przy stołówce, obok kaplicy i przy amfiteatrze, gdzie nastąpiło uroczyste przekazanie dowództwa wielonarodowej dywizji.

W polonijnym Chicago przewidziane są koncerty The Paderewski Symphony Orchestra oraz czterech grup rockowych. W polskich dzielnicach pieniądze zbierają wolontariusze - członkowie Stowarzyszenia Wiecznych Studentów.

Grają również w Berlinie

W Berlinie organizatorem WOŚP, podobnie jak w roku ubiegłym, jest redakcja polonijnego miesięcznika "Kurier Polonica". Do współpracy pozyskano tym razem berlińską szkołę teatralno-filmową "Reduta Berlin". W budynku szkoły już od piątku można oglądać obrazy zgłoszone na aukcję WOŚP, m.in. prace Jerzego Dudy-Gracza. Zorganizowano także koncert charytatywny. Koncerty, zbiórki pieniędzy i aukcje na rzecz WOŚP trwają także w trzech dzielnicach Londynu oraz w Peterborough w środkowej Anglii.

W czasie finału w całym kraju odbywa się też wiele licytacji. Licytowane są m.in. złoto-srebrne medale wybite przez Mennicę Państwową, dwa serduszka nieuczciwie wylicytowane w ubiegłym roku, złote karty telefoniczne, lokomotywa wyprodukowana w 1966 r. w zielonogórskim Zastalu, skórzany fotel prezydenta Wrocławia, koń czystej krwi arabskiej ze stadniny w Janowie Podlaskim, największe spodnie świata uszyte przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Tomaszowie Mazowieckim, które znalazły się w "Księdze Rekordów Guinnessa", wykonane ze złota logo obchodów 650-lecia nadania Rzeszowowi praw miejskich, piłka z podpisami piłkarzy Realu Madryt oraz karty do brydża ministra spraw wewnętrznych i administracji Krzysztofa Janika, tytuł Honorowego Kasztelana Zamku Królewskiego w Łęczycy (woj. łódzkie), a także siedmiometrowa replika gitary - "gitarynka" i zabytkowy wóz strażacki zwany "babcią".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)