Wielka Orkiestra poprawia wskaźniki zdrowotne
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy poprawia wskaźniki zdrowotne w Polsce - uważają lekarze. Największe osiągnięcia to - według nich - rozwój dziecięcej kardiochirurgii i neonatologii.
12.01.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Dyrektorzy placówek medycznych zgodnie podkreślają, że urządzenia nabywane przez WOŚP to sprzęt wysokiej klasy, a co za tym idzie drogi. Zadłużone często szpitale same nie mogłyby pozwolić sobie na ich zakup.
Jak wynika z informacji uzyskanych przez Wirtualną Polskę, w 2000 roku resort zdrowia zainwestował w podległe mu placówki 50,9 mln zł, WOŚP zebrała 25,2 mln zł, czyli prawie połowę tej kwoty. Należy podkreślić, że pieniądze z ministerstwa przeznaczone są nie tylko na sprzęt specjalistyczny, ale także na leki oraz na restrukturyzację placówek ochrony zdrowia.
Według danych Ministerstwa Zdrowia, na początku lat 90. umieralność noworodków i niemowląt wynosiła około 2%. Obecnie wskaźnik ten spadł do 0,9%. Jak podkreślają lekarze, do takiego wyniku przyczyniła się m.in. Orkiestra.
Jak podał doc. Bohdan Maruszewski, kardiochirurg z Centrum Zdrowia Dziecka i jeden z założycieli Fundacji, w 1993 roku, w Polsce wykonywano rocznie 600 operacji wad serca u dzieci, a czekających było około 6 tys. Obecnie wykonywanych jest rocznie 3,2 tys. operacji wad serca, przy potrzebach wynoszących ok. 4 tys. (mk)