Trwa ładowanie...
d1ac9ox
wielka brytania

Wielka Brytania rozważa prowadzenie rozmów z Ekwadorem na temat Assange'a

Wielka Brytania zastanawia się nad przeprowadzeniem rozmów z Ekwadorem na temat Juliana Assange'a - powiadomił MSZ w Londynie. Założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks przebywa od roku w ambasadzie Ekwadoru w brytyjskiej stolicy.

Share
d1ac9ox

41-letni Assange schronił się w ambasadzie Ekwadoru w lipcu 2012 roku, by uniknąć ekstradycji do Szwecji, gdzie jest ścigany z racji oskarżeń o przestępstwa seksualne; Australijczyk odrzuca te oskarżenia.

Rzeczniczka brytyjskiego MSZ powiedziała, że jest rozpatrywane życzenie ekwadorskiego ministra spraw zagranicznych Ricardo Patino, który podczas zaplanowanej na czerwiec wizyty w Londynie pragnie spotkać się z szefem brytyjskiej dyplomacji Williamem Hague'em.

- Rozpatrujemy prośbę. Mamy nadzieję, że wizyta przyczyni się do znalezienia dyplomatycznego rozstrzygnięcia tej sprawy, czego pragną obie strony - powiedziała rzeczniczka.

d1ac9ox

Wniosek Ekwadoru pojawił się w chwili, gdy w USA rozpoczyna się proces amerykańskiego żołnierza Bradleya Manninga, oskarżonego o przekazanie poufnych informacji dyplomatycznych (ponad 700 tys. dokumentów) demaskatorskiemu portalowi internetowemu WikiLeaks, założonemu przez Assange'a.

Assange powiedział w ubiegłym roku, że spodziewa się, iż w ciągu od sześciu miesięcy do roku zostanie zawarte porozumienie, które pozwoli mu na opuszczenie ambasady Ekwadoru. Znalazł w niej azyl, gdy wszystkie sądy w Anglii rozpatrujące jego sprawę przez ponad rok, łącznie z Sądem Najwyższym, uznały, że nie ma przeszkód formalno-prawnych, uniemożliwiających wydanie go władzom szwedzkim by mógł odpowiedzieć na postawione mu zarzuty.

Australijczyk obawia się, że po wydaniu go Szwedom Stany Zjednoczone formalnie wystąpią o jego ekstradycję, by postawić go przed sądem z oskarżenia o szpiegostwo i działanie na szkodę interesów USA.

Udzielenie Assange'owi azylu przez Ekwador wywołało spór dyplomatyczny tego kraju z Wielką Brytanią.

d1ac9ox

Podziel się opinią

Share
d1ac9ox
d1ac9ox
Więcej tematów