Trwa ładowanie...
d17tfc5
IAR

Wielka Brytania przekazała Ukrainie samochody opancerzone

20 brytyjskich wozów Saxon trafiło już na Ukrainę. Nie jest to jednak oficjalna pomoc wojskowa. Wielka Brytania dopiero ją rozważa w zależności od dalszego rozwoju wypadków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wielka Brytania przekazała Ukrainie samochody opancerzone
(PAP/EPA, Fot: ROMAN PILIPEY)
d17tfc5

Samochody opancerzone Saxon, to wycofane ze służby maszyny armii brytyjskiej dostarczone przez prywatną firmę. Ukraińcy otrzymają jeszcze 55 tych pojazdów.

Ministerstwo obrony w Londynie podkreśla, że podobnie jak kevlarowe hełmy i kamizelki kuloodporne oraz paliwo, nieuzbrojone samochody Saxon spełniają definicję "nieśmiercionośnego sprzętu", jaki Wielka Brytania zgodziła się dostarczać Ukrainie.

d17tfc5

Rzeczniczka ministerstwa obrony dodała, że samochody zostały sprzedane z demobilu prywatnej firmie, która uzyskała licencję na ich eksport na Ukrainę jeszcze w 2013 roku, przed obaleniem prezydenta Janukowycza i na długo przed obecną eskalacją konfliktu.

Podobnie jak prezydent Barack Obama, premier David Cameron dał do zrozumienia, że zastanawia się nad udostępnieniem Ukrainie również nowoczesnej broni. Nie była to jednak wypowiedź wiążąca i Londyn czeka teraz na rezultat realizacji uzgodnień z Mińska w sprawie rozejmu, który ma zacząć obowiązywać z soboty na niedzielę.

d17tfc5

Podziel się opinią

Share

d17tfc5

d17tfc5
Więcej tematów