Trwa ładowanie...
d1qjstc

Wielka Brytania nie weźmie udziału w unijnym programie zakupu szczepionki

Wielka Brytania zrezygnowała z możliwości udziału w unijnym programie wspólnych zakupów szczepionki przeciwko koronawirusowi. Londyn między innymi "nie miałby wpływu na podejmowane decyzje, w tym dotyczące producentów, z którymi prowadzone będą negocjacje, ceny, ilości oraz terminów dostaw szczepionek".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wielka Brytania zrezygnowała z udziału w programie
Wielka Brytania zrezygnowała z udziału w programie (PAP)
d1qjstc

Unijny program ma na celu zabezpieczenie dostaw potencjalnych szczepionek przeciwko koronawirusowi w ramach wspólnych negocjacji prowadzonych przez Komisję Europejską w imieniu wszystkich państw członkowskich. W zamian za prawo do zakupu określonej liczby szczepionek w uzgodnionych ramach czasowych i po ustalonej cenie Komisja Europejska sfinansuje część kosztów wstępnych, poniesionych przez producenta szczepionek.

Wielka Brytania rezygnuje

W liście do Komisji Europejskiej brytyjski ambasador przy Unii Europejskiej Sir Tim Barrow wyjaśnia, że Wielka Brytania zrezygnowała z możliwości udziału w unijnym programie wspólnych zakupów szczepionki przeciwko koronawirusowi. Jak precyzuje sama Komisja Europejska - "Londyn nie miałby wpływu na podejmowane decyzje, w tym dotyczące producentów, z którymi prowadzone będą negocjacje, ceny, ilości oraz terminów dostaw szczepionek". Nie mógłby również "prowadzić równoległych negocjacji z potencjalnymi dostawcami szczepionek". To oznaczałoby, że musiałby przerwać własne rozmowy z tymi dostawcami, z którymi Unia Europejska też negocjuje.

d1qjstc

Sir Tim Barrow zastrzegł, że nadal może istnieć współpraca między Wielką Brytania a Unią Europejską w takich dziedzinach, jak wymiana informacji na temat potencjalnych szczepionek oraz prowadzonych testów szczepionek, a także w zakresie inwestycji w ich produkcję oraz tworzenia zapasów.

Zobacz także: Wybory 2020. Jak głosować korespondencyjnie - PKW

"W ten sposób pójdzie nam to szybciej"

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock powiedział w piątek, że przystąpienie do unijnego programu oznaczałoby rezygnację z własnych, bardziej zaawansowanych negocjacji. Podkreślił, że jednym z warunków unijnego programu było to, że Wielka Brytania musiałaby przerwać "własne negocjacje i prowadzić je tylko za pośrednictwem Komisji Europejskiej, a my nie jesteśmy na to przygotowani". - Myślimy, że w ten sposób pójdzie nam to szybciej - oświadczył.

Wielka Brytania zawarła już umowę na dostawę 100 milionów dawek testowanej obecnie szczepionki, która została opracowana przez Uniwersytet w Oksfordzie i będzie wytwarzana przez brytyjskiego producenta leków AstraZeneca. Według mediów, prowadzi również rozmowy z innymi firmami farmaceutycznymi - GSK i Sanofi.

Źródło: TVN 24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d1qjstc

Podziel się opinią

Share
d1qjstc
d1qjstc
Więcej tematów