Wielka Brytania: mija rok odkąd Julian Assange schronił się w ambasadzie Ekwadoru
Założyciel WikiLeaks Julian Assange oświadczył, że nie opuści ambasady Ekwadoru w Londynie, nawet jeśli szwedzka prokuratura przestanie zabiegać o jego ekstradycję, gdyż i tak groziłaby mu deportacja do USA. Mija rok odkąd schronił się w ambasadzie.
Australijczyk wystąpił o azyl polityczny w Ekwadorze, aby uniknąć ekstradycji do Szwecji, gdzie został oskarżony o napaść seksualną i gwałt. Zaprzecza on tym zarzutom i obawia się, że Szwecja mogłaby go wydać USA, gdzie groziłoby mu oskarżenie w związku z opublikowaniem przez WikiLeaks tysięcy poufnych dokumentów amerykańskich władz.
Podczas spotkania z dziennikarzami w ambasadzie we wtorek Assange twierdził, że w USA już został sporządzony akt oskarżenia przeciwko niemu oraz wniosek ekstradycyjny, które spowodowałyby, że po opuszczeniu ambasady zostałby przekazany władzom USA.
- Wiem, że w USA toczy się śledztwo i że jestem na celowniku federalnej Wielkiej Ławy Przysięgłych. Prawdopodobieństwo, że zostanę oskarżony, wynosi 99,97 proc. - powiedział. - Mój amerykański prawnik jest głęboko przekonany, że zostałbym aresztowany, chyba że rząd brytyjski ogłosiłby lub dał mi gwarancje bezpiecznego wyjazdu z kraju - dodał.
Władze brytyjskie podkreślają, że są prawnie zobligowane do dopilnowania, by Assange został przekazany szwedzkiej prokuraturze. On twierdzi jednak, że Wielka Brytania jako członek ONZ ma obowiązek umożliwić przejazd "uchodźcom politycznym do kraju, który udzielił im azylu", jednak ignoruje to zobowiązanie ze względów politycznych.
Dopóki Assange znajduje się na terenie ambasady Ekwadoru, która zajmuje parter kilkukondygnacyjnego budynku w londyńskiej dzielnicy Knightsbridge, nie grozi mu aresztowanie, jednak policjanci są przez całą dobę rozstawieni wokół placówki oraz w holu na wypadek, gdyby próbował zbiec.
Poświęcone Assange'owi rozmowy między Wielką Brytanią a Ekwadorem zakończyły się w poniedziałek bez przełomu. Uzgodniono jedynie powołanie grupy roboczej, która zajęłaby się poszukiwaniem dyplomatycznego rozwiązania problemu.