Wielka Brytania. Julian Assange pozostanie w więzieniu
Brytyjski sąd zdecydował, że twórca portalu WikiLeaks nie wyjdzie na wolność. Dwa dni wcześniej zablokowano jego ekstradycję do USA, gdzie miałaby odbyć się rozprawa za szpiegostwo. Amerykanie zapowiadają apelację.
Brytyjski sąd nie wyraził zgody na zwolnienie za kaucją Juliana Assange'a. Decydujące w tej kwestii okazały się opinie lekarzy dotyczące stanu zdrowia aresztowanego Australijczyka.
- Jestem przekonana, że są poważne podstawy, by sądzić, że gdyby pan Assange został dziś zwolniony, nie stawiłby się w sądzie w celu uczestnictwa w postępowanie odwoławczym - tłumaczyła sędzia Vanessa Baraitser. Jeśli chodzi o pana Assange'a, ta sprawa z jego punktu widzenia nie została jeszcze wygrana, a wynik apelacji nie jest jeszcze znany - dodała.
Ta sama sędzia w poniedziałek odmówiła ekstradycji Assange'a mimo przedstawionych przez Amerykanów argumentów za przeprowadzeniem procesu w Stanach. Zdaniem sędzi istnieją poważne podstawy, by sądzić, że przebywający w areszcie Assange może popełnić samobójstwo ze względu na zły stan zdrowia psychicznego.
- Stan psychiczny pana Assange'a jest taki, że wydanie go Stanom Zjednoczonym byłoby opresją - powiedziała sędzia. Władze USA odwołały się od tej decyzji.
- Dwa dni temu sędzia podjęła decyzję motywowaną stanem zdrowia Juliana, stanem spowodowanym przez jego pobyt w więzieniu. Nakazanie mu, by powrócił do tego więzienia jest pozbawione logiki - skomentował Kristinn Hrafnsson, redaktor naczelny WikiLeaks.
Julian Assange został aresztowany w 2010 roku w Londynie na wniosek szwedzkich śledczych. Stawiane mu zarzuty dotyczyły napaści seksualnej. Dwa lata później Assange znalazł azyl w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, ale w 2019 roku został stamtąd wydalony. Od tamtej pory przebywa w więzieniu z Belmarsh.
Julian Assange. Za co jest ścigany?
Amerykańska prokuratura domaga się ekstradycji australijczyka w związku ze stawianymi mu zarzutami o nielegalne zdobycie i ujawnienie setek tysięcy tajnych dokumentów. Znalazły się wśród nich materiały dotyczące działań Amerykanów w Afganistanie i Iraku.
Zdaniem amerykańskiej prokuratury Assange naraził na niebezpieczeństwo życie wielu osób, których dotyczyły ujawnione dane. Jeśli ekstradycja dojdzie do skutku, Assange'owi groziłoby w USA do 175 lat więzienia.
W sprawie zwolnienia Assange'a apelowały liczne organizacje zajmujące się prawami człowieka i wolnością słowa.
Zobacz także: Szczepionka na COVID. Prof. Andrzej Horban mówi, co zrobić, żeby nie marnować dawek