Większy VAT na Internet
Od 1 marca obowiązuje 22-procentowa stawka VAT na dostęp do Internetu. Wprowadzenie tej zmiany ma na celu dostosowanie polskiego prawa do unijnego.
Według informacji pojawiających się w mediach, niektóre firmy świadczące usługi dostępu do Internetu już podniosły ceny w związku z podwyżką stawki VAT i tym samym nie dotrzymały obowiązku poinformowania z miesięcznym wyprzedzeniem o tym fakcie klientów.
Największy w Polsce dostawca internetu, Telekomunikacja Polska, ma zamiar poinformować o podwyżce ceny dostępu do Internetu klientów dopiero w kwietniu. Odpowiednią informację wraz z nowym cennikiem dołączymy do faktury za marzec - powiedziała rzeczniczka prasowa spółki Barbara Górska.
Dodała, że wprowadzenie 22-procentowej stawki VAT nie można nazwać zmianą ceny, bowiem cena netto pozostaje taka sama. Zmienia się tylko stawka podatku VAT.
Wprowadzenie od 1 marca 22-procentowej stawki VAT na dostęp do internetu nie może być traktowane jako podwyżka cen i firmy nie muszą informować klientów o podwyższeniu opłat z tego powodu - uważa prezes Polskiej Izby Telekomunikacji i Informatyki (PIIT) Wacław Iszkowski.
W liście wysłanym do prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) Iszkowski wnioskuje o to, by Urząd wydał specjalny komunikat, zdejmujący z firm-dostawców internetu obowiązek poinformowania klientów o podwyższeniu opłat.
URTiP oświadczył, że Prawo Telekomunikacyjne nakazuje operatorom telekomunikacyjnym informowanie klientów o zmianie cen z wyprzedzeniem co najmniej jednego okresu rozliczeniowego. Abonenci o podwyżce muszą być powiadomieni na piśmie, a użytkownicy nie będący abonentami - przez podanie informacji o podwyżce do publicznej wiadomości.
Poinformowany o podwyżce abonent może wypowiedzieć umowę o świadczeniu usług przez operatora. Uzasadnieniem jest w takim przypadku brak akceptacji nowej ceny, co uniemożliwia operatorowi ewentualne żądanie odszkodowania za wcześniejsze wypowiedzenie umowy przez klienta. Zaniechanie przez operatora obowiązku poinformowania klienta jest naruszeniem Prawa telekomunikacyjnego i podlega karze.
Zdaniem prezesa PIIT, skoro 22-procentową stawkę VAT na usługi dostępu do Internetu wprowadzono nowelizując w połowie grudnia ustawy o podatku od towarów i usług, od tamtego czasu użytkownicy internetu byli poinformowani o możliwości podwyżki cen z dniem 1 marca 2005 roku, kiedy to nowela wchodzi w życie.
"Podwyżka cen ogłoszona według procedury z Prawa Telekomunikacyjnego będzie uprawniać abonentów do zerwania umów zawartych na czas określony, bez odszkodowania dla operatora. W wielu przypadkach będą to znaczące straty, które nie zostały spowodowane winą operatora. Taka sytuacja będzie zachodzić również w sytuacji, gdy operator częściowo obniży podstawę netto do naliczenia 22 proc. VAT" - pisze Iszkowski w liście do prezesa URTiP.
Przypomina także, że klienci mogą skorzystać ze zmniejszenia podstawy opodatkowania o kwotę do 760 zł z tytułu użytkowania internetu. Prezes Izby wyraża także opinię, że "większość operatorów w najbliższym czasie dokona obniżek cen netto za dostęp do internetu lub też w ramach dotychczasowej ceny zwiększy szybkość transmisji".