ŚwiatWiększość Rosjan chce przyjazdu papieża

Większość Rosjan chce przyjazdu papieża

Większość Rosjan chce, by ich kraj odwiedził papież Jan Paweł II i wierzy, że katolicy i prawosławni mogą żyć w zgodzie. Wynika tak z sondażu opublikowanego w tygodniku "Moskowskije nowosti".

Według badania przeprowadzonego przez instytut WCIOM, 54% respondentów odpowiedziało, że chcą wizyty papieża, w tym 17%, że zdecydowanie się za nią opowiada, zaś 37% "raczej" ją popiera.

Zaledwie 24% ankietowanych nie chce odwiedzin Jana Pawła II, przy czym 13% "raczej nie", a 11% "zdecydowanie nie". 22% Rosjan nie miało zdania w tej kwestii.

Papież Jan Paweł II wielokrotnie wyrażał chęć odwiedzenia Rosji. Do Moskwy zapraszały go także rosyjskie władze państwowe, jednak zdecydowanym przeciwnikiem pielgrzymki papieża pozostaje rosyjska Cerkiew prawosławna, oskarżająca katolików o prozelityzm, czyli nakłanianie prawosławnych do zmiany wyznania.

W czasie swojego pontyfikatu Jan Paweł II odwiedził już większość spośród 15 krajów dawnego Związku Radzieckiego. Największe protesty rosyjskiej cerkwi wzbudziła wizyta Jana Pawła II na Ukrainie w czerwcu 2001 roku.

Wszelkie uroczystości z udziałem papieża zbojkotowała wówczas podporządkowana patriarsze Moskwy i Wszechrusi ukraińska Cerkiew prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego. Wizytę poparła jednak konkurencyjna wobec niej cerkiew Patriarchatu Kijowskiego. Papieża podejmowali także zwierzchnicy ukraińskich grekokatolików, muzułmanów i Żydów.

W sondażu przytaczanym przez "Moskowskije nowosti" blisko trzy czwarte ankietowanych - 74% - poparło tezę, że katolicy i prawosławni mogą żyć w zgodzie. Jedynie 15% było zdania, że Cerkiew i Kościół to "nieprzejednani wrogowie". 11% nie potrafiło ustosunkować się ani do jednej, ani do drugiej tezy.

Cerkiew prawosławna odmawia kontaktów na najwyższym szczeblu z katolikami. Wzajemne stosunki zaostrzyły się w lutym zeszłego roku, kiedy papież Jan Paweł II ustanowił na terenie Rosji cztery stałe diecezje katolickie.

Sondaż przeprowadzono w czerwcu na reprezentatywnej grupie 1600 osób. Jego dokładnej daty nie podano, podobnie jak nie poinformowano o dopuszczalnym marginesie błędu. Zazwyczaj w badaniach WCIOM wynosi on 3-4%.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)