Większość Polaków: demokracja najlepszą formą rządów
Większość ankietowanych - 74% -
wierzy, że demokracja ma przewagę nad innymi formami rządów -
wynika z sondażu CBOS. Przeciwnego zdania
jest 11% badanych.
28.11.2007 | aktual.: 28.11.2007 13:42
Odsetek ankietowanych uważających, że demokracja ma przewagę nad wszelkimi innymi formami rządów, wzrósł od poprzedniego sondażu - z maja 2007 r. - o 15 punktów procentowych. Zdania w kwestii przewagi demokracji nad innymi formami rządów nie wyraziło 15% badanych.
Poprawia się także ocena funkcjonowania polskiej demokracji. 46% badanych jest zadowolonych z tego, w jaki sposób działa (o 14 punktów procentowych więcej niż w maju); przeciwnego zdania jest 42% respondentów (12 punktów procentowych mniej niż w poprzednim sondażu). Zdania w tej kwestii nie wyraziło 12% ankietowanych.
Bardziej pozytywnie do funkcjonowania demokracji w Polsce odnoszą się osoby młodsze, z wyższym wykształceniem oraz ludzie, którzy określają swoje warunki materialne jako dobre. Demokrację lepiej oceniają mieszkańcy większych miast oraz osoby zaangażowane religijnie.
Najlepiej sposób funkcjonowania polskiej demokracji postrzega elektorat LiD (57%) i PO (51%). Najgorzej - osoby, które nie uczestniczyły w wyborach (49%) oraz wyborcy PSL (43%) i PiS (40%).
Jedna trzecia ankietowanych (33%) jest zdania, że polski system demokratyczny znajduje się w połowie drogi między ustrojem demokratycznym a niedemokratycznym. Tyle samo (33%) sądzi, że bliżej nam do systemu demokratycznego. Co czwarty respondent (24%) twierdzi, że Polski system polityczny jest bliżej systemu niedemokratycznego. Opinii w tej kwestii nie wyraziło 10% badanych.
Spada przyzwolenie na niedemokratyczne formy rządzenia. 18% badanych - czyli o 11 punktów procentowych mniej niż w ubiegłym roku - uważa, że rządy oparte na silnym przywództwie są lepsze od demokratycznych. Z tą opinią nie zgadza się 62% ankietowanych - 17 punktów procentowych więcej niż w sondażu z 2006 r. Zdania nie wyraziło 20% ankietowanych. Co trzeci respondent (31%, o 9 punktów procentowych mniej niż rok temu) jest skłonny zaakceptować w pewnych okolicznościach rządy niedemokratyczne. Prawie połowa (48%, 13 punktów procentowych więcej niż w sondażu z 2006 r.) jest przeciwna rządom niedemokratycznym bez względu na sytuację. Według CBOS, obecny poziom sprzeciwu wobec rządów niedemokratycznych jest najwyższy od początku prowadzenia tego typu badań w Polsce.
Najwięcej zwolenników tezy, że rządy oparte na silnym przywództwie są zdecydowanie lepsze od demokratycznych, jest w elektoracie LiD (24%) i wśród osób, które nie wzięły udziału w wyborach (20%). Uważa tak również 17% badanych zwolenników PiS, 16% popierających PSL i 15% głosujących na PO.
Ze stwierdzeniem takim nie zgadza się 70% ankietowanych popierających PO, 67% - PSL, 64% - PiS, 58% - LiD oraz 52% badanych niegłosujących.
Prawie połowa badanych (49%) sądzi, że polska gospodarka jest bliżej gospodarki rynkowej. 27% jest zdania, że znajduje się ona w połowie drogi między gospodarką socjalistyczną a rynkową. 13% sytuuje obecny system gospodarczy bliżej gospodarki socjalistycznej.
Badanie CBOS zrealizowano w dniach 10-15 listopada 2007 roku na liczącej 863 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.