Większość państw UE nie ratyfikowała jeszcze jej poszerzenia
Po sobotnim referendum na Łotwie zgoda 10
przyszłych państw członkowskich Unii Europejskiej na przystąpienie
do niej nie budzi już wątpliwości, ale poszerzenie UE wymaga
jeszcze ratyfikacji w 13 obecnych państwach członkowskich.
Według zestawienia sporządzonego w połowie września przez sekretariat Parlamentu Europejskiego, jedynymi państwami Unii, które ratyfikowały do tego czasu Traktat Akcesyjny o przystąpieniu 10 nowych państw, były Dania (w czerwcu) i Niemcy (w lipcu).
Procedury ratyfikacji traktatu, podpisanego w kwietniu w Atenach, rozpoczęto w większości państw członkowskich, ale w Belgii, Irlandii, Luksemburgu i Portugalii nie wyznaczono nawet jeszcze orientacyjnego terminu zakończenia ratyfikacji.
Wśród eurodeputowanych, eurokratów i dziennikarzy francuskich pojawiła się "koncepcja", że Francja powinna poczekać z zakończeniem ratyfikacji na wyniki konferencji międzyrządowej w sprawie przyszłej unijnej konstytucji, która rozpoczyna się w przyszłym miesiącu w Rzymie.
Oficjalnie przedstawiciele Francji nie chcą tego potwierdzić, ale "prywatnie ostrzegają", że niektórzy politycy w tym kraju chcieliby się najpierw przekonać o "dobrej woli" Polski i innych krajów przystępujących do Unii w sprawie konstytucji, zanim zatwierdzą Traktat Akcesyjny.
Burzliwej debaty ratyfikacyjnej oczekuje się także w Holandii, w której gorąca dyskusja, nieprzyjemna wobec kandydatów, odbywała się w tej sprawie w październiku 2002 roku przed zakończeniem negocjacji członkowskich.
Współrządzący z chadekami liberałowie ostro krytykowali wtedy opóźnienia w dostosowaniu kandydatów i korupcję w Polsce, Czechach, na Łotwie i Słowacji. Według informacji Parlamentu Europejskiego, w Holandii przewiduje się zakończenie ratyfikacji dopiero w styczniu 2004 roku.
Krajem, w którym ratyfikacja może się przeciągnąć ze względów czysto technicznych, jest natomiast Belgia. Zatwierdzić Traktat Akcesyjny musi tu bowiem aż siedem izb - prócz federalnego Senatu i Izby Reprezentantów także pięć parlamentów regionalnych i wspólnotowych.
W najbliższym czasie - do początków listopada - ratyfikację planowały parlamenty Austrii, Finlandii, Grecji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Na późną jesień (przełom listopada i grudnia) zaplanowano ją w Szwecji i we Włoszech.