PolskaWiększość kobiet doświadczyła molestowania seksualnego

Większość kobiet doświadczyła molestowania seksualnego

Od 40 do 90% kobiet doświadcza w ciągu
swego życia zawodowego molestowania seksualnego - wynika z raportu
Gender Index na temat przemocy w miejscu pracy. Dokument został
opublikowany z okazji kolejnej edycji międzynarodowej kampanii "16
Dni Przeciw Przemocy Ze Względu Na Płeć".

W 16-dniowej kampanii bierze udział ponad tysiąc organizacji w blisko 130 krajach. Celem działań jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy ze względu na płeć m.in. poprzez budowanie świadomości, że przemoc taka stanowi pogwałcenie praw człowieka; innym zadaniem kampanii jest wywieranie nacisku na rządy w celu wyegzekwowania wywiązywania się władz z deklaracji powstrzymania przemocy wobec kobiet.

Międzynarodowe przedsięwzięcie organizowane jest od 1991 roku przez Women's Global Leadership Institute. Na kampanię wybrano dni pomiędzy 25álistopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) aá10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie, że prawa kobiet są niezbywalną i integralną częścią praw człowieka.

Raport Gender Index "Przemoc w miejscu pracy", którego kopię PAP otrzymała w poniedziałek, powstał w oparciu o polski Kodeks pracy i międzynarodowe dokumenty, m.in. raport Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Z danych Europejskiej Fundacji na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (EFILWC), kobiety częściej niż mężczyźni narażone są na przemoc psychiczną i molestowanie seksualne, podczas gdy mężczyznom częściej grozi przemoc fizyczna.

Zdaniem autorów dokumentu, kobiety częściej niż mężczyźni są narażone na przemoc, gdyż pracują w sektorach podwyższonego ryzyka, takich jak nauczanie, praca socjalna, opieka zdrowotna oraz handel i banki.

Jak podaje raport Światowej Organizacji Pracy, badania przeprowadzane w poszczególnych krajach pokazują, że od 40 do 90% kobiet doświadcza w ciągu swojego życia zawodowego molestowania seksualnego w miejscu pracy.

Z raportu wynika, że w 1993 roku ponad 50% kobiet uczestniczących w badaniu przeprowadzonym w Kanadzie doświadczyło przemocy fizycznej lub seksualnej, z czego 18% wiązało się z fizycznym zranieniem.

Z kolei raport Sekretarza Generalnego ONZ stwierdza, że w Europie "jakiejś formy" molestowania seksualnego w miejscu pracy doświadcza 40 do 50% kobiet, zaś badania przeprowadzone w rejonie Azji i Pacyfiku pokazują, że 30 do 40% kobiet doświadcza w pracy nękania werbalnego, fizycznego lub seksualnego.

Również dane z badań przeprowadzonych w Szwecji pokazują, że kobiety - w większym niż mężczyźni stopniu - są narażone na przemoc w miejscu pracy. Z tego względu raport Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EASHW) stwierdza, że szczególnie istotne jest powiązanie dwóch obszarów oddziaływań w miejscu pracy: polityki równych szans dla kobiet i mężczyzn oraz zapobiegania i przeciwdziałania przemocy w miejscu pracy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)