Większość gmin nie interesuje się problemami niepełnosprawnych
System wsparcia osób niepełnosprawnych nie
jest dostosowany do ich potrzeb, a większość gmin nie interesuje
się problemami tych ludzi - to wnioski z badania "Gmino, jaka
jesteś?", wykonanego na zlecenie Państwowego Funduszu
Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
15.02.2007 22:05
Wyniki badania działalności gmin na rzecz osób niepełnosprawnych, przeprowadzonego przez Pentor Research International zaprezentowano w Warszawie.
Wynika z niego, że prawie połowa (49%) z badanych niepełnosprawnych nie ma dość pieniędzy na pokrycie kosztów leczenia. 37% z nich nie posiada też środków na zdobywanie wykształcenia.
Tylko 10% ankietowanych samorządów gminnych zna liczbę swoich niepełnosprawnych mieszkańców a 95% nie zdobywa informacji o problemach i potrzebach niepełnosprawnych. Jedynie 2% niepełnosprawnych znalazło pracę za pośrednictwem urzędu gminy.
Zdecydowana większość gmin nie podejmuje żadnych działań, aby pomóc niepełnosprawnym. Samorządy gminne nie dysponują danymi dotyczącymi tych osób. Marginalizują problemy natury psychologicznej i zdrowotnej - powiedziała Agnieszka Morysińska z Pentor Research International.
Badanie pokazało, że 77% niepełnosprawnych pozostawało bez pracy, a samorządy szacowały ich liczbę na 29%.- podkreśliła Morysińska.
Zdaniem wiceprezesa PFRON, Tomasza Bujaka, sytuacja osób niepełnosprawnych zawsze będzie "odmienna" od ogółu społeczeństwa. Dlatego trzeba pomóc tym ludziom i wyrównywać szanse, żeby mogli konkurować na rynku pracy. Osoby niepełnosprawne, które są dobrze wykształcone dają sobie radę same, są bardzo dobrymi pracownikami, bardzo szanują swoją pracę. Ale istnieje bariera informacyjna - powiedział Tomasz Bujak.
Tę opinię podziela poruszający się na wózku inwalidzkim poseł Sławomir Piechota (PO). Z jednej strony sami niepełnosprawni nie wiedzą gdzie szukać pomocy, z drugiej urzędy nie wiedzą nic o ich problemach. Istnieje także bariera mentalna, niektórzy niepełnosprawni przywykli do trudnych warunków życia i wykazują za mało aktywności zawodowej - powiedział Sławomir Piechota.
Niestety lista instytucji publicznych, które płacą kary za niezatrudnianie niepełnosprawnych jest zatrważająco długa, na jej czele znajduje się ZUS, który zapłacił w ub.r. 27 mln zł kary - dodał Piechota.
Badanie "Gmino, jaka jesteś?" przeprowadził Pentor Research International na zlecenie PFRON. W ramach projektu przebadano 2117 samorządów gminnych i ponad 5 tys osób niepełnosprawnych.