Wieczór andrzejkowy - dziś możesz poznać przyszłość
Dawniej - wróżby dla panien, dziś zabawa dla wszystkich. 29 listopada w wigilię święta Andrzeja, organizowane są popularne wieczory wróżb, nazywane andrzejkami. Tradycja odgadywania przyszłości była rozpowszechniona w całej chrześcijańskiej Europie już w 12. wieku. Do Polski przyszła około 16. wieku.
Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były głównie dla niezamężnych dziewcząt, które spotykały się wieczorem by wróżyć sobie, za kogo i kiedy wyjdą za mąż. Chłopcy mieli swoje święto w wigilię świętej Katarzyny. Dopiero później andrzejki stały się niezobowiązującą zabawą dla wszystkich.
Najbardziej rozpowszechnionym sposobem andrzejkowego wróżenia jest lanie wosku na wodę i odgadywanie przyszłości na podstawie uformowanego kształtu. Dawniej puszczano też na wodę zapalone świeczki albo wróżono ustawiając buty. Dziewczęta wkładały też pod poduszkę kartki z męskimi imionami lub pokrzykiwały nad studnią, sprawdzając, z której strony wraca echo, gdyż stamtąd miał nadejść narzeczony.
Współczesne andrzejki są popularne w szkołach, organizuje się je w klubach i dyskotekach. Z tej okazji można nawet wybrać się na wycieczkę statkiem, by na jego pokładzie lać wosk i bawić się do rana.