Trwa ładowanie...
18-09-2014 13:50

Więcej środków w budżecie miasta. Przyjezdni zaczynają płacić podatki w Krakowie

Przybywa płacących podatki w Krakowie - taki wniosek wyciągnął w środę przewodniczący rady miasta, Bogusław Kośmider. Efektem tegorocznej kampanii informacyjno-promocyjnej ma być 8688 nowych podatników i blisko 13 mln zł dodatkowych pieniędzy w budżecie miasta.

Share
Więcej środków w budżecie miasta. Przyjezdni zaczynają płacić podatki w KrakowieŹródło: WP.PL
d3oqumd

Według szacunków w Krakowie mieszka ok. 150 tys. osób płacących podatki poza stolicą Małopolski. Jedna osoba płacąca podatek PIT to korzyść dla budżetu Krakowa rzędu około 1500 zł. Na przełomie lat 2013/2014 przybyło 8688 osób płacących podatki w Krakowie (wzrost o 1,57 proc.). W sumie w latach 2012-2014, liczba nowych podatników wzrosła o 22 448 osób (wzrost o 3,71 proc.), co daje wpływ do budżetu ok. 33,5 mln zł.

Najwięcej podatników zarejestrowało się w Krakowie z dzielnic Grzegórzki (1178), Prądnik Biały (891), Podgórze (669) oraz Nowa Huta (623).

Tegoroczna kampania informacyjno-promocyjna, która miała zachęcać mieszkańców Krakowa do płacenia podatków we własnym mieście, objęła 100 billboardów, 25 citylightów oraz 1000 plakatów. Akcja przeprowadzona była również w internecie oraz w mediach społecznościowych, wykorzystano profile krakow.pl i Dialog Społeczny w Krakowie.

d3oqumd

- Tegoroczna kampania realizowana była w oparciu o dwie wzajemnie uzupełniające się idee: zachętę do rozliczania się z podatku PIT na terenie Krakowa oraz zachętę do zaangażowania się w opracowanie projektu budżetu obywatelskiego (hasła: "Płać i decyduj"/"Decyduj, to się opłaca") - informuje zespół prasowy Urzędu Miejskiego w Krakowie.

- Ich współzależność wynika stąd, że wyższe wpływy do budżetu miasta z tytułu odprowadzanego podatku od osób fizycznych stwarzają szansę na to, aby w przyszłości zwiększała się pula środków wydatkowanych w formule budżetu obywatelskiego - tłumaczą.

Tegoroczna akcja była już trzecią tego typu kampanią realizowaną przez Kraków. Bogusław Kośmider podczas podsumowania zapowiedział, że działania będą kontynuowane, a celem na przyszłą kadencję będzie pozyskanie kolejnych 70 tys. podatników.

d3oqumd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oqumd
Więcej tematów