PolskaWięcej polskich żołnierzy w Afganistanie

Więcej polskich żołnierzy w Afganistanie

Ministerstwo Obrony Narodowej chce, aby polski kontyngent wojskowy w Afganistanie w 2007 r. liczył ok. 1050 osób. O takiej propozycji zwiększenia liczby żołnierzy i pracowników Wojska poinformował w środę senatorów dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej MON gen. Romuald Ratajczak, zastrzegając, że nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie.

Generał uczestniczył w posiedzeniu połączonych senackich komisji obrony narodowej i spraw zagranicznych.

Do Afganistanu pojechać miałaby m.in. jednostka manewrowa - ok. 540 żołnierzy i grupa zadaniowa wojsk specjalnych - ok. 80 żołnierzy.

Wiceszef resortu obrony Bogusław Winid ocenił, że "misja afgańska będzie prawdopodobnie najtrudniejszą, w jakiej uczestniczyły polskie wojska i stąd taka decyzja".

Zgodnie z propozycją MON, co do której nie ma jeszcze decyzji prezydenta, w przyszłym roku do Afganistanu pojechać miałyby także m.in. dwa narodowe elementy wsparcia pododdziałów (ok. 80 żołnierzy), personel do Dowództwa Regionalnego w Kabulu (7 żołnierzy) i kompozytowego Dowództwa ISAF (ok. 70 osób) oraz pododdział (ok. 30 żołnierzy) do zabezpieczenia działania polskich generałów w operacji ISAF.

Obecnie kontyngent w Afganistanie liczy ok. 120 żołnierzy. W jego skład wchodzą dwa zgrupowania wojskowe. W operacji Enduring Freedom służy ok. 100 żołnierzy. Do ich zadań należy m.in. budowa dróg i schronów, rozminowywanie terenu, ochrona lotniska w Bagram i konwojowanie transportów. Zgrupowanie w ISAF to przede wszystkim kilkuosobowy personel obsługi międzynarodowego lotniska w Kabulu.

Od września planowane jest zwiększenie polskiego zaangażowania w operacji ISAF do 190 żołnierzy i pracowników wojska, poprzez wydzielenie personelu m.in. do prowadzonego pod kierownictwem Szwecji Regionalnego Zespołu Odbudowy (PRT - Provincional Reconstruction Team) w Mazar-e-Sharif w północnym Afganistanie.

Operacja Enduring Freedom prowadzona jest w Afganistanie przez połączone siły międzynarodowej koalicji państw pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych. Jej celem jest zwalczanie terroryzmu, w tym m.in. zniszczenie jego baz i zaplecza na terytorium Afganistanu.

Celem Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF) jest utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa w Kabulu i jego regionie oraz w miarę posiadanych środków, wsparcie władz Afganistanu w utrzymaniu bezpieczeństwa oraz pomoc humanitarna.

PRT są ważnym elementem obu operacji. To liczące od 60 do 200 osób zespoły personelu cywilnego i wojskowego pracujące w afgańskich prowincjach (regionach) i realizujące trzy cele umacniania i rozszerzania zasięgu afgańskiej władzy centralnej, zapewnienie bezpieczeństwa i wszechstronne wsparcie odbudowy infrastruktury.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)