Więcej osób zarażonych żółtaczką w stacji dializ
Z 48 do 49 wzrosła liczba pacjentów, którzy zakazili się żółtaczką typu C w stacji dializ w Ostrowie Wielkopolskim. Poinformował o tym PAP dyrektor ostrowskiego sanepidu - Andrzej Biliński.
Do zakażeń doszło w wyniku bałaganu organizacyjnego, nieprzestrzegania zasad sanitarno-epidemiologicznych i higienicznych oraz niechlujstwa personelu - ocenia główny inspektor sanitarny kraju, wiceminister zdrowia Andrzej Wojtyła. Z tego powodu, zarządził on kontrole wszystkich stacji dializ w kraju.
Stacja w Ostrowie została otwarta w grudniu 2005 r. i zalicza się do najnowocześniejszych w kraju. Przeprowadzone przez miejscowy sanepid dochodzenie epidemiologiczne wykazało, że głównym źródłem zakażeń był jonometr (urządzenie do badania poziomu elektrolitów)
, w którym nie wymieniano, lecz płukano w wodzie tzw. rurki kapilarne.
W ten sposób pacjentom wstrzykiwano krew, która już wcześniej była zakażona. Jedna taka szklana rurka kosztuje mniej niż grosz - mówił PAP Biliński. Dochodzenie wykazało, że od grudnia wykonano w stacji 3375 dializ i zużyto zaledwie 600 jednorazowych rurek.
Kaliska Prokuratura Okręgowa, pod nadzorem Prokuratury Krajowej, prowadzi śledztwo w sprawie narażenia pacjentów stacji dializ na zakażenie żółtaczką typu C. Aresztowana została pielęgniarka oddziałowa Renata R. Sąd odmówił aresztowania b. ordynatora stacji. Prokuratura złożyła na to postanowienie zażalenie, które Sąd Okręgowy w Kaliszu ma rozpatrzyć w przyszłym tygodniu.
Zakażenie żółtaczką typu C jest bardzo groźne dla człowieka. U około 70% chorych powoduje zapalenie wątroby, prowadzące często do jej marskości. Około 5% chorych umiera na raka wątroby.
Według Światowej Organizacji Zdrowia, wirusem HCV zakażonych jest na świecie około 170 mln ludzi. Do zakażenia dochodzi najczęściej za pośrednictwem sprzętu medycznego skażonego tym wirusem.
Według Narodowego Funduszu Zdrowia, w Polsce jest około 200 stacji dializ; w zeszłym roku Fundusz zapłacił za ponad 1 mln 650 tys. takich zabiegów. Koszt miesięcznego dializowania jednego pacjenta wylicza się na około 630 punktów medycznych (w tym leczenie czynnikami stymulującymi erytropoezę) i 500 punktów bez erytropoetyny. Koszt jednego punktu to około 10 zł.