WP
Wiec poparcia dla prof. Bogdana Chazana
x-news/TVN 24Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wiec poparcia dla prof. Bogdana Chazana

O godz. 17.00 przed szpitalem Św. Rodziny odbył się wiec poparcia dla prof. Bogdana Chazana. Delegacja pacjentek wręczyła mu kwiaty, śpiewano "sto lat". Za wsparcie profesora w "trudnych chwilach" dziękowała zabranym jego kuzynka, wdowa po gen. Andrzeju Błasiku. - Wiem, jak bardzo bolą słowa ludzi pełnych nienawiści - powiedziała.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Prof. Chazan, dyrektor miejskiego szpitala św. Rodziny w Warszawie, powołując się na konflikt sumienia, odmówił wykonania aborcji u kobiety w 25. tygodniu ciąży, która miała diagnozę, że dziecko z powodu licznych wad głowy, twarzy i mózgu, umrze zaraz po narodzeniu. Chazan nie wskazał kobiecie innego szpitala, w którym mogłaby wykonać zabieg, ale zaoferował opiekę podczas ciąży, porodu i po porodzie oraz poinformował o możliwości skorzystania z hospicjum dla dzieci.

Chazan, który wyszedł do zgromadzonych, zapewnił, że szpital pracuje normalnie. - Pacjentki nadal nas lubią i my je też - powiedział. Zwrócił uwagę na nierzetelne relacje na temat tej sprawy. Mówił, że dziecko kobiety opisywanej przez media, może żyć długo, są propozycje operacji i rokowania nie są złe. - Bardzo się cieszę, że pani zdecydowała się donosić ciążę - powiedział.

WP

Do klauzuli sumienia odniósł się metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Powiedział, że "popiera prawa człowieka do sumienia" i że "wolność sumienia wyprzedza prawo stanowione". - Jest nam po prostu bardzo przykro, że się rozpoczęła ta zupełnie niepotrzebna walka, niepotrzebne wzburzenie w społeczeństwie polskim - dodał.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy w oświadczeniu przesłanym w piątek PAP zaprotestował "przeciwko wszelkim działaniom, podejmowanym przez rządzących lub przez inne osoby, które utrudniają lub uniemożliwiają korzystanie przez lekarzy z klauzuli sumienia, albo które mają na celu ośmieszenie lub zastraszenie lekarzy korzystających z tej możliwości".

W szpitalu Św. Rodziny trwa kontrola stołecznego ratusza, który jest organem założycielskim placówki. Sprawę Chazana minister zdrowia skierował też do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej. Postępowanie wyjaśniające prowadzi też Rzecznik Praw Pacjenta.

Z tzw. klauzulą sumienia wiąże się też Deklaracja Wiary Lekarzy - dokument podpisało dotąd ok. 3 tys. pracowników służby zdrowia (w tym Chazan). Podpisując ją, lekarze i studenci medycyny zobowiązują się do wierności Bogu i chrześcijańskiemu sumieniu. Deklarują tym samym, że nie będą wykonywać zabiegów sprzecznych z ich światopoglądem.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP