Widzisz przestępstwo? Reaguj!
Trwa kampania społeczna "Nie reagujesz - akceptujesz". Głównym jej celem jest zmniejszenie liczby przestępstw pospolitych, np. kradzieży, rozbojów, bójek i pobić. Jak to zrobić? Poprzez uświadomienie społeczeństwa i zwiększenie jego reakcji.
Byłeś świadkiem kradzieży, włamania lub innego przestępstwa? Nie bój się zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub policji 997.
- Coraz więcej mieszkańców Katowic, świadków różnych wydarzeń w odpowiednim momencie chwyta za telefon i nas informuje - mówi komisarz Jacek Pytel, oficer prasowy KMP. – Dzięki takiej reakcji mamy szansę złapać przestępców na gorącym uczynku - dodaje.
Gdyby nie informacje, które przekazują mieszkańcy Katowic, wiele akcji nie doszłoby do skutku. - Przykładowo w niedzielę dostaliśmy od młodego chłopaka informację, że ktoś wchodził przez balkon do mieszkania i wydaje mu się to podejrzane. Gdy przyjechaliśmy na miejsce, okazało się, że rzeczywiście był to włamywacz, którego udało nam się w ostatniej chwili zatrzymać. Gdyby nie sygnał od tego młodego człowieka, o włamaniu dowiedzielibyśmy się już po fakcie – mówi komisarz.
Innym przykładem jest sytuacja sprzed kilku dni. Policjanci dostali sygnał od przechodniów na ulicy Staromiejskiej o podejrzanie wyglądającym mężczyźnie, który kręci się koło samochodów. Mężczyzna włamał się do toyoty i uciekł na rowerze. Jednak dzięki spostrzegawczości alarmujących, udało się stworzyć jego rysopis i zatrzymać, gdy zmieniał ubranie, chcąc zmylić pościg.
Poza samym alarmowaniem, wiele osób odkrywa w sobie detektywistyczne czy wręcz policyjne zacięcie i same śledzą przestępców. Tak było w przypadku, gdy dwójka złodziei (chłopak i dziewczyna) ukradła złoty łańcuszek starszej kobiecie. 80-latka poprosiła o pomoc najpierw kobietę, która przejeżdżała w pobliżu zdarzenia. Śledziły złodziei, a następnie poprosiły o pomoc mężczyznę, który złapał złodziejkę. Chłopak zdążył uciec, ale i jego już zatrzymała policja.
- Ci Państwo wykazali się wielką odwagą i profesjonalizmem, jednak nie oczekujemy od mieszkańców Katowic takich heroicznych wyczynów . mówi komisarz. Podkreśla, że nie należy narażać swojego życia i zdrowia. Wystarczy telefon, a dzięki szybkiemu sygnałowi policja jest w stanie zatrzymać przestępców.