Trwa ładowanie...
dgjgmqv

Widzisz przestępstwo? Reaguj!

Trwa kampania społeczna "Nie reagujesz - akceptujesz". Głównym jej celem jest zmniejszenie liczby przestępstw pospolitych, np. kradzieży, rozbojów, bójek i pobić. Jak to zrobić? Poprzez uświadomienie społeczeństwa i zwiększenie jego reakcji.
Byłeś świadkiem kradzieży, włamania lub innego przestępstwa? Nie bój się zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub policji 997.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Widzisz przestępstwo? Reaguj!
(WP.PL, Fot: Sławomir Kowalewski)
dgjgmqv

- Coraz więcej mieszkańców Katowic, świadków różnych wydarzeń w odpowiednim momencie chwyta za telefon i nas informuje - mówi komisarz Jacek Pytel, oficer prasowy KMP. – Dzięki takiej reakcji mamy szansę złapać przestępców na gorącym uczynku - dodaje.

Gdyby nie informacje, które przekazują mieszkańcy Katowic, wiele akcji nie doszłoby do skutku. - Przykładowo w niedzielę dostaliśmy od młodego chłopaka informację, że ktoś wchodził przez balkon do mieszkania i wydaje mu się to podejrzane. Gdy przyjechaliśmy na miejsce, okazało się, że rzeczywiście był to włamywacz, którego udało nam się w ostatniej chwili zatrzymać. Gdyby nie sygnał od tego młodego człowieka, o włamaniu dowiedzielibyśmy się już po fakcie – mówi komisarz.

Innym przykładem jest sytuacja sprzed kilku dni. Policjanci dostali sygnał od przechodniów na ulicy Staromiejskiej o podejrzanie wyglądającym mężczyźnie, który kręci się koło samochodów. Mężczyzna włamał się do toyoty i uciekł na rowerze. Jednak dzięki spostrzegawczości alarmujących, udało się stworzyć jego rysopis i zatrzymać, gdy zmieniał ubranie, chcąc zmylić pościg.

dgjgmqv

Poza samym alarmowaniem, wiele osób odkrywa w sobie detektywistyczne czy wręcz policyjne zacięcie i same śledzą przestępców. Tak było w przypadku, gdy dwójka złodziei (chłopak i dziewczyna) ukradła złoty łańcuszek starszej kobiecie. 80-latka poprosiła o pomoc najpierw kobietę, która przejeżdżała w pobliżu zdarzenia. Śledziły złodziei, a następnie poprosiły o pomoc mężczyznę, który złapał złodziejkę. Chłopak zdążył uciec, ale i jego już zatrzymała policja.

- Ci Państwo wykazali się wielką odwagą i profesjonalizmem, jednak nie oczekujemy od mieszkańców Katowic takich heroicznych wyczynów . mówi komisarz. Podkreśla, że nie należy narażać swojego życia i zdrowia. Wystarczy telefon, a dzięki szybkiemu sygnałowi policja jest w stanie zatrzymać przestępców.

dgjgmqv

Podziel się opinią

Share
dgjgmqv
dgjgmqv
Więcej tematów