Trwa ładowanie...
d1ur7d3
27-10-2003 18:25

"Widzę ciemność" na wokandzie

Jerzy Stuhr zeznawał przed
Sądem Okręgowym w Krakowie jako świadek w procesie cywilnym, który
Juliusz Machulski wytoczył radiu RMF o wykorzystanie w reklamie
cytatu z jego filmu "Seksmisja". Sprawa dotyczy słów "Ciemność widzę. Widzę ciemność", które
zostały wykorzystane w
kilkuminutowym filmie reklamującym rozgłośnię RMF.

d1ur7d3
d1ur7d3

Juliusz Machulski, który był reżyserem filmu, autorem scenariusza i dialogów "Seksmisji" oświadczył, że zdanie została wykorzystane bez jego zgody. Za naruszenie dóbr osobistych Juliusz Machulski domaga się 150 tys. zł.

Jerzy Stuhr - reżyser filmu reklamowego RMF - zeznawał na temat nawiązań swojej reklamówki do "Seksmisji" oraz informacji podawanych mu przez RMF co do rozwiązania kwestii praw autorskich do cytatów z filmu Machulskiego.

W nakręconym przez siebie filmie Stuhr występował w roli wielu osób siedzących na sali sejmowej. Na koniec pojawiał się pies, który zwracał głowę do widza i mówił ze smutkiem: "Widzę ciemność. Ciemność widzę", tj. kwestię Stuhra z "Seksmisji".

"Kiedy w 'Kilerze' śpiewałem 'Widziałem orła cień', to robiłem to spokojnie, bo wiedziałem, że kwestia praw autorskich została rozwiązana" - powiedział przed sądem Jerzy Stuhr.

d1ur7d3

Wyjaśnił, że jego autorski projekt zakładał, że pies pokazany na zakończenie filmu będzie miał jego - smutne - oczy i nie będzie nic mówił. Producenci zdecydowali, że pies przemówi. Stuhr powiedział, że przystąpił do pracy po zapewnieniu go ze strony RMF, że kwestia praw autorskich zostanie uregulowana.

Zdaniem autorów pozwu, film "Seksmisja" cieszy się ogromnym powodzeniem wśród milionów widzów, a jednym z jego atutów - oprócz wyrazistych kreacji znakomitych aktorów - są kultowe wręcz dialogi. Wykorzystanie ich w filmie reklamowym rozgłośni stanowi świadome naruszenie praw autorskich twórcy filmu.

W odpowiedzi na pozew pełnomocnik rozgłośni RMF dostarczył sądowi obszerny materiał, w którym strona pozwana udowadnia, że nie doszło do naruszenia praw autorskich, ponieważ sformułowania "widzę ciemność" nie można uznać za utwór stanowiący przedmiot praw autorskich, lecz jedynie za figurę stylistyczną - oksymoron.

Wyrok w tej sprawie zostanie ogłoszony 5 listopada.(iza)

d1ur7d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ur7d3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj