PolskaWiceszef MSWiA Jarosław Zieliński: powstał zespół mający zweryfikować doniesienia dot. zaniedbań BOR

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński: powstał zespół mający zweryfikować doniesienia dot. zaniedbań BOR

• Szef MSWiA powołał zespół kontrolny, który sprawdzi BOR

• Decyzja ma związek z medialnymi doniesieniami o zaniedbaniach Biura

• Nieprawidłowości miały pojawić się w obsłudze floty aut prezydenckich

• BOR odniosło się do tej informacji i przekazało komunikat w sprawie

• BOR: wystąpiły zaniedbania ze strony b. kierownictwa Biura

W piątek "Rzeczpospolita" napisała, że nowe informacje o wypadku na A4 z udziałem prezydenckiego samochodu wskazują, iż "w BOR świadomie narażano prezydenta na niebezpieczeństwo", a w dniu zdarzenia "popełniano też błąd za błędem". Według "Rz" "w limuzynie Andrzeja Dudy założono oponę wycofaną z użycia; nowych w magazynie nie było".

- Po doniesieniach prasowych uznaliśmy, że to wymaga sprawdzenia ze strony ministra spraw wewnętrznych i administracji, stąd zespół kontrolny MSWiA, który sprawdzi tę sprawę i zweryfikuje to, co podaje prasa - powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński dziennikarzom w piątek w Sejmie.

Dodał, że zespół ten sprawdzi ponadto "procedury ochronne, czyli przeprowadzi głębszy audyt". - Daliśmy temu zespołowi 14 dni, aby wyjaśnił tę sprawę - powiedział wiceszef MSWiA.

Proszona o odniesienie się do informacji o zaniedbaniach BOR szefowa kancelarii premiera Beata Kempa stwierdziła: "jak znam życie i jak znam szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, osoby za to odpowiedzialne poniosą albo już poniosły konsekwencje". - To jest oczywiste - powiedziała Kempa w piątek dziennikarzom w Sejmie.

Premier Beata Szydło pytana w piątek w Brukseli po szczycie UE-Turcja, czy ma nadal zaufanie do szefa BOR, powiedziała, że w tej sprawie musi porozmawiać z szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem po powrocie do kraju. - W tej chwili moja wiedza raczej oparta jest na doniesieniach, jakie państwo macie, więc wolałabym mówić po konkretnej rozmowie z ministrem Błaszczakiem - mówiła dziennikarzom.

Komunikat BOR

Biuro Ochrony Rządu odnosząc się do doniesień medialnych, w komunikacie przesłanym Polskiej Agencji Prasowej wskazało, że Prokuratura Okręgowa w Opolu prowadzi postępowanie ws. nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym.

"Równocześnie w Biurze Ochrony Rządu prowadzone są czynności mające na celu zbadanie postępowania formacji w zakresie zabezpieczenia potrzeb transportowych Prezydenta RP. Wstępne wnioski z realizowanych w Biurze Ochrony Rządu czynności dały podstawę do wszczęcia postępowań dyscyplinarnych wobec funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, odpowiedzialnych za nieprawidłowości w ramach obsługi transportowej, jak również stanowiły przesłanki rozwiązywania umów o pracę z pracownikami naruszającymi podstawowe obowiązki pracownicze" - napisano.

Poinformowano też, że dotychczas zgromadzony materiał uzasadnił skierowanie do prokuratury "zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy BOR, a także narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu osoby podlegającej ochronie BOR". Prokuratura Krajowa podała w piątek, że chodzi o zaniedbania ze strony b. kierownictwa Biura; sprawa trafi do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

"W Biurze Ochrony Rządu trwa także, zainicjowana na wniosek Szefa BOR, kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego. 18 marca 2016 r. rozpoczęła się także w Biurze kontrola zespołu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji" - dodano.

Incydent na A4

Na początku marca w samochodzie, którym podróżował prezydent autostradą A4, doszło do uszkodzenia opony tylnego koła, w wyniku czego auto wpadło w poślizg i zsunęło się do rowu. Nikomu nic się nie stało.

Jak podała piątkowa "Rz" 20 stycznia podczas wyjazdu Andrzeja Dudy do Krakowa w prezydenckim pancernym bmw zniszczeniu uległa opona, prezydent przesiadł się do innego samochodu, a bmw wróciło do Warszawy na lawecie. W magazynie BOR - pisze "RZ" - nie było opon, które można by założyć w takim aucie, trzeba je zamówić u producenta.

Według "Rz" prawie miesiąc limuzyna czekała na ogumienie. 15 lutego - pisze dziennik - w BOR zapadła decyzja o założeniu opony, która znajdowała się już w magazynie części wycofanych z eksploatacji i była przeznaczona do utylizacji. Według dziennika powodem takiej decyzji była pilna potrzeba wykorzystania limuzyny. To właśnie ta opona rozpadła się 4 marca na autostradzie podczas powrotu prezydenta z Karpacza - pisze "Rz".

Decyzji o założeniu tej opony - pisze "Rz" - towarzyszyły inne błędy. 4 marca prezydent miał dolecieć z Warszawy do Karpacza śmigłowcem. Jednak w dniu jego wyjazdu Kancelaria Prezydenta zmieniła wcześniejsze ustalenia. Ostatecznie prezydent poleciał samolotem do Wrocławia, stamtąd odebrała go pancerna limuzyna, która przyjechała tam na lawecie - pisze "Rz".

Według informacji dziennika, stromego, 100-metrowego odcinka od ulicy do stacji wyciągu na Śnieżkę nie mógł pokonać żaden samochód poza terenowym GOPR-u. Mimo to szef prezydenckiej ochrony podjął decyzję o próbie wjazdu 3,5-tonowym bmw "na pełnym gazie, z rozpędu mimo kamieni, lodu". Według gazety wiele wskazuje na to, że sparciała opona wtedy została uszkodzona, a reszty dokonała już prędkość, do wypadku doszło na autostradzie A4 w czasie drogi powrotnej z Karpacza. Ponadto - według "Rz" - komputer pokładowy kilkakrotnie alarmował o problemie z ciśnieniem powietrza w oponie.

W ubiegłym tygodniu wiceszef BOR płk Jacek Lipski przedstawił wewnętrzne ustalenia ws. incydentu z limuzyną prezydenta. Według niego czynności sprawdzające wykazały, że dwie instrukcje podpisane przez poprzednich szefów BOR - gen. Krzysztofa Klimka z 2013 r. i gen. Mariana Janickiego z 2009 r. - "są niezgodne z normami bezpieczeństwa, które przewidział producent pojazdu, obowiązującymi w 2010 r. (roku produkcji auta) w odniesieniu do opon dla samochodu BMW 7 High Security".

Lipski powiedział, że po ustaleniu tych faktów obecny szef BOR polecił niezwłocznie wymienić w samochodach pancernych opony na takie, których wiek nie przekracza dwóch lat, oraz sprawdzenie, czy w pozostałych samochodach BOR opony spełniają wymagania producentów. Ponadto w instrukcji zmniejszono normę przebiegu ogumienia z 20 tys. na 10 tys. km oraz okres używania na dwa lata (w zależności, co wystąpi pierwsze).

Pytany, czy opona w prezydenckiej limuzynie została uszkodzona na początku podróży, gdy samochód podjechał w pobliże wyciągu narciarskiego, Lipski odpowiedział wówczas, że nie ma żadnej informacji w tym zakresie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)