PolskaWiceprezes PSL: chłopi powinni gospodarować w sejmikach

Wiceprezes PSL: chłopi powinni gospodarować w sejmikach

Wiceprezes PSL Jan Bury uważa, że w
nadchodzących wyborach mieszkańcy wsi powinni wybierać
przedstawicieli do władz samorządowych "wśród swoich, blisko",
dlatego że potrafią najlepiej ocenić, "kto jest ile wart, kto jest
gospodarny".

20.08.2006 | aktual.: 06.10.2006 13:18

Bury wezwał mieszkańców wsi, by głosowali na ludowców. Chłopi od dawna "żywią i bronią", a dziś także dobrze gospodarują w sejmikach, powiatach i gminach - argumentował podczas niedzielnych obchodów Święta Czynu Chłopskiego w Kałkowie-Godowie (Świętokrzyskie).

Dość eksperymentów - budujmy wspólną Rzeczpospolitą, trwałe dobro, budujmy spokój i ład między ludźmi; jeden z drugim, nie jeden przeciw drugiemu - apelował Bury. Trawestując myśl Wincentego Witosa, dodał: Potęgi i siły państwa nie zbuduje największy geniusz - nawet bliźniacy - ale może to zrobić świadomy swoich praw i obowiązków naród.

W rozmowie z dziennikarzami Bury dodał, że gdyby doszło do tzw. blokowania list wyborczych - co proponuje rządząca koalicja - to PSL będzie się porozumiewać przede wszystkim z lokalnymi komitetami wyborczymi. Nie wyklucza także porozumienia z Platformą Obywatelską, ponieważ uważa, że "elektoraty PO i PSL nie nakładają się".

Projekt zmian w samorządowej ordynacji wyborczej, którym zajmuje się Sejm, umożliwia tworzenie grup (bloków) list przez komitety wyborcze i zawieranie przez nie umów o wspólnym podziale mandatów.

Jeśli nie będzie obowiązku, PSL nie będzie wymagać od swoich kandydatów na samorządowców zaświadczeń o tym, że nie byli tajnymi współpracownikami służb specjalnych PRL. Nie robimy sztucznych barier; obserwujemy, kim są nasi przedstawiciele, toteż nie musimy czekać na ich zaświadczenia z IPN o charakterach, moralności i etyce - wyjaśnił wiceprezes PSL.

Święto Czynu Chłopskiego ustanowiło w 1936 roku Polskie Stronnictwo Ludowe dla upamiętnienia patriotyzmu, bohaterstwa i ofiar chłopów w bitwie warszawskiej 15 sierpnia 1920 r. Od 2000 roku obchody odbywają się w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)