PolskaWicepremier Kambodży: naszym celem ożywienie kontaktów z Polską

Wicepremier Kambodży: naszym celem ożywienie kontaktów z Polską

05.01.2005 15:50

Polska i Kambodża stały się krajami demokratycznymi, wprowadziły gospodarkę rynkową i naszym celem jest ożywienie kontaktów dwustronnych, szczególnie gospodarczych - powiedział przebywający z wizytą w Polsce wicepremier i minister spraw zagranicznych Kambodży Hor Namphong.

Spotkał się on z Adamem Danielem Rotfeldem - w momencie rozmowy jeszcze wiceministrem spraw zagranicznych, który krótko po jej zakończeniu powołany został na stanowisko szefa MSZ.

Na wspólnej konferencji prasowej Rotfeld podkreślił, że Kambodża jest krajem, który przeżył jedną z największych tragedii w historii świata w okresie rządów Czerwonych Khmerów.

Mimo to - zaznaczył Rotfeld - Kambodża nie tylko zdołała wstąpić na drogę "względnie szybkiego rozwoju, rzędu 6-7% rocznie, ale ma też bardzo pozytywne perspektywy dalszego rozwoju".

Ultrakomunistyczni Czerwoni Khmerzy, którzy rządzili Kambodżą od 1975 do początku 1979 roku, próbowali stworzyć utopijny model społeczeństwa agrarnego - bez własności, pieniędzy, kultury, techniki. Mieszkańców przesiedlano do wiejskich komun, a przeciwników politycznych mordowano na masową skalę. Wielu ludzi zmarło też w tamtych latach z głodu i z powodu chorób, których nikt nie leczył.

Szacuje się, że w czasie ponad trzyletnich rządów Czerwonych Khmerów, zginęło około 1,7 miliona mieszkańców Kambodży.

Wicepremier Namphong powiedział, że Kambodża nigdy nie zapomni pomocy udzielonej jej przez Polskę w okresie odradzania się kraju po okresie rządów reżimu Czerwonych Khmerów.

Rotfeld przypomniał, że w 2005 r. przypada 50 rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Królestwem Kambodży. Zapadła już decyzja o otworzeniu w tym roku w Warszawie ambasady tego państwa.

Rozmowy ministra spraw zagranicznych Kambodży z przedstawicielami polskiego MSZ dotyczyły w dużej mierze kontaktów gospodarczych między Polską a Kambodżą, m.in. sprawy konwersji długu kambodżańskiego (zmiana warunków pożyczki).

Wicepremier Kambodży, która bezpośrednio nie ucierpiała w wyniku ostatniego kataklizmu tsunami, podkreślił, że katastrofa ta jest wielkim nieszczęściem dla całej ludzkości. Zapowiedział, że mimo iż kondycja finansowa Kambodży nie jest najlepsza, to państwo to wniesie swój konkretny wkład w pomoc krajom, które ucierpiały w wyniku kataklizmu.

Wicepremier Namphong wyraził nadzieję, że Polacy będą odwiedzać jego kraj, którego największą atrakcją turystyczną jest kompleks świątyń w Angkor. Rotfeld zapewnił, że promocja Kambodży, jako jednego z najpiękniejszych zakątków świata, z całą pewnością będzie w Polsce prowadzona.

Innym tematem rozmów była współpraca między Stowarzyszeniem Państw Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) a Unią Europejską oraz propozycja reformy ONZ.

Minister Namphong powiedział, że cieszy się z ponownej wizyty w Warszawie, którą często odwiedzał w przeszłości, gdy był ambasadorem Kambodży w Moskwie. Zaprosił także Rotfelda do złożenia wizyty w Kambodży. Takie samo zaproszenie wystosował do byłego szefa polskiego MSZ WŁodzimierza Cimoszewicza.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także