Trwa ładowanie...
d2p1uql

Wicepremier Iraku: Amerykanie, Brytyjczycy, nie panikujcie!

Wicepremier Iraku Barham Saleh ostrzegł w poniedziałek przed defetyzmem i panikarstwem w ocenie sytuacji w jego kraju. Tymczasem amerykańscy i brytyjscy sojusznicy Iraku znaleźli się pod rosnącym naciskiem, by wobec nieprzerwanego rozlewu krwi zmienić kurs w Iraku.

d2p1uql
d2p1uql

Saleh, który przybył do W. Brytanii na rozmowy z premierem Tonym Blairem i jego ministrami, dał jasno do zrozumienia, że niepokoi się zmianą tonu w Londynie i Waszyngtonie, gdzie wysokiej rangi osobistości kwestionują zasadność dotychczasowej strategii w Iraku.

Muszę powiedzieć, że oczywiście niepokoją mnie dyskusje zarówno w USA, jak i w Europie, bo ich ton jest zbyt pesymistyczny, rzekłbym nawet, że w pewnych kołach nawet defetystyczny - oświadczył Saleh w wywiadzie dla radia BBC.

W październiku poległo w Iraku już 85 żołnierzy USA, więcej niż w jakimkolwiek innym miesiącu od początku roku. Bush, którego Partii Republikańskiej grozi utrata większości w obu izbach Kongresu w wyborach 7 listopada, jest pod presją, by coś zrobić i odmienić bieg wydarzeń w Iraku.

Dowódcy wojsk USA w Iraku przyznali, że trwająca trzeci miesiąc wielka operacja antyterrorystyczna w Bagdadzie nie zdołała zapewnić bezpieczeństwa w tym 6,5-milionowym mieście.

d2p1uql

W Wielkiej Brytanii nowy szef sztabu sił lądowych gen. Richard Dannatt wywołał polityczną burzę, mówiąc, że wojska brytyjskie powinny wkrótce wycofać się z Iraku, bo ich obecność pogarsza bezpieczeństwo w samym Iraku i na świecie.

Saleh oświadczył, że obecny stan rzeczy w Iraku nie może trwać bez końca.

Zwłaszcza ostatni miesiąc był wyjątkowo ciężki i trudny, ale klęska naprawdę nie wchodzi w grę - dodał.

d2p1uql
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p1uql
Więcej tematów