Wiceministrowie spraw zagranicznych odwołani
Premier Donald Tusk odwołał wiceministrów spraw zagranicznych: Karola Karskiego, Pawła Kowala i Andrzeja Sadosia - poinformowało MSZ. Na stanowisko podsekretarza stanu w ministerstwie spraw zagranicznych został natomiast powołany Ryszard Schnepf.
Szef resortu Radosław Sikorski odwołał też przedstawiciela ministra do spraw Współpracy Polsko-Niemieckiej Mariusza Muszyńskiego.
Minister Sikorski zgodził się też na powrót do Iraku generała Edwarda Pietrzyka, który na początku października został ranny w zamachu.
Edward Pietrzyk ma ponownie objąć funkcję ambasadora w Bagdadzie około 10. grudnia.
Schnepf był doradcą premiera Kazimierza Marcinkiewicza ds. międzynarodowych. Został odwołany po tym, jak media ujawniły jego koncepcję włączenia w projekt budowy gazociągu bałtyckiego krajów Unii Europejskiej, w tym Polski.
Tworzona przeze mnie koncepcja rozwiązania trudnego dla nas problemu budowy rosyjsko-niemieckiego gazociągu pod Bałtykiem, poprzez włączenie w projekt krajów UE w tym Polski, nie znalazła uznania u moich przełożonych - tłumaczył wówczas powody swojej dymisji Schnepf. Wyjaśniał również, że pomysł był na etapie studyjnym i został niefortunnie upubliczniony bez wiedzy premiera.
Schnepf urodził się w 1951 roku w Warszawie. Od 1991 jest związany z MSZ, m.in. w latach 1991-1996 - ambasador w Urugwaju i Paragwaju. Od 1997 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pełnił funkcję wicedyrektora Departamentu Spraw Zagranicznych i jednocześnie szefa protokołu premiera Jerzego Buzka.
W lipcu 2000 roku objął funkcję ministra pełnomocnego w polskiej ambasadzie w Madrycie, gdzie odpowiadał przede wszystkim za sprawy Unii Europejskiej. W 2001 r. został ambasadorem w Kostaryce. Od stycznia 2005, jako pełnomocnik ministra spraw zagranicznych ds. 25-lecia "Solidarności", był jednym z organizatorów imprez obchodowych zarówno w kraju, jak i za granicą. W październiku 2005 został sekretarzem stanu w gabinecie Marcinkiewicza.