PolskaWiceministrowie MSZ podzielili się kompetencjami byłego wiceszefa resortu

Wiceministrowie MSZ podzielili się kompetencjami byłego wiceszefa resortu

Obowiązki byłego wiceszefa MSZ Janusza Ciska przejęli inni wiceministrowie w resorcie. Za sprawy Polonii będzie odpowiadać Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, a za sprawy konsularne Bogusław Winid - poinformował rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

- Przynajmniej tymczasowo, albo być może na dłużej, inni sekretarze stanu przejęli obowiązki dotychczasowego ministra Janusza Ciska. Sprawami Polonii zajęła się minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, a sprawami konsularnymi minister Bogusław Winid - powiedział rzecznik MSZ.

Cisek w środę złożył na ręce premiera Donalda Tuska rezygnację ze stanowiska.

Premier był pytany przez dziennikarzy, czy złożenie rezygnacji przez Ciska ma związek z ostatnimi publikacjami na temat nieprawidłowości przy przyznawaniu środków na pomoc Polonii. Odparł, że sprawę zna głównie z informacji przekazanych przez szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Jak powiedział, Cisek "miał także inne powody, nie tylko tę sprawę, także powody osobiste".

Podczas senackiej debaty na temat współpracy z Polonią i Polakami za granicą, minister Sikorski powiedział, że Cisek podał się do dymisji w związku z ciężką chorobą.

Kwestia finansowania Polonii budziła ostatnio liczne kontrowersje. Na mocy decyzji Sejmu od 2012 r. środkami na wsparcie Polonii dysponuje MSZ; wcześniej - od 1990 r. - kompetencja ta należała do Senatu.

Na początku kwietnia sejmowa komisja łączności z Polakami za granicą wyraziła zaniepokojenie wobec sposobu przyznawania przez MSZ pieniędzy organizacjom działającym na rzecz Polonii. Zwróciła się też do NIK, by zbadała przebieg konkursu i jego procedury.

Podczas posiedzenia posłowie domagali się przede wszystkim wyjaśnień, dlaczego MSZ przyznało z puli środków przeznaczonych na projekt "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą" 1,4 mln zł Fundacji Rozwoju Myśli Obywatelskiej. Według "Super Expressu" fundacja została zarejestrowana półtora miesiąca przed rozpoczęciem konkursu na przyznanie środków, a jej prezesem jest znajomy Sławomira Mitrowskiego, doradcy Ciska. W Fundacji - jak napisał "SE" - pracować miała również Lucie Szymanowska, żona Macieja Szymanowskiego, asystenta Ciska.

Dzień wcześniej na spotkaniu z dziennikarzami Cisek mówił, że do tej pory zarówno Fundacja Rozwoju Myśli Obywatelskiej, jak i żadna inna fundacja, której projekty zakwalifikowała komisja konkursowa do potencjalnego dofinansowania przez MSZ, nie otrzymała jeszcze pieniędzy. "Ponieważ pojawiły się głosy dotyczące tego, że dwaj pracownicy MSZ byli w jakimś kontakcie z tą fundacją, zdecydowaliśmy, że żaden z tych projektów nie będzie realizowany" - oświadczył wiceminister. Dodał też, że Mitrowski i Szymanowski stracili stanowiska w MSZ.

Z kolei w połowie kwietnia Kancelaria Senatu alarmowała, że nie może doprosić się o podstawowe dokumenty z MSZ w kwestii finansowania Polonii. MSZ tłumaczyło się ilością tych dokumentów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)