Wiceminister MSZ: Polska popiera naciski wobec Iranu
Polska popiera polityczne i ekonomiczne środki nacisku wobec Iranu, który wciąż odmawia zatrzymania programu wzbogacenia uranu - powiedziała sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw
Zagranicznych Barbara Tuge-Erecińska.
Polska jest zaniepokojona wznowieniem prac nad wzbogacaniem uranu i zawieszeniem współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej przez władze Iranu. W tej kwestii popieramy stanowisko tzw. "trójki europejskiej" (Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii), które są za politycznymi i ekonomicznymi środkami nacisku - podkreśliła Tuge-Erecińska podczas obrad sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.
Zapewniła też, że Polska śledzi wydarzenia w Autonomii Palestyńskiej, w której rząd tworzy Hamas - organizacja uznana za terrorystyczną przez UE i USA. Zarówno UE jak i Stany Zjednoczone wstrzymały pomoc rozwojową dla rządu Autonomii i utrzymują kontakty tylko z prezydentem Mahmudem Abbasem.
Wznowienie relacji z rządem może nastąpić tylko wtedy, gdy Hamas wyrzeknie się przemocy i uzna państwo Izrael - podkreśliła wiceminister. Jej zdaniem, można się tego spodziewać w nadchodzącym okresie.
Tuge-Erecińska odpowiadała też na pytania posłów dotyczące przyszłości misji wojsk polskich w Iraku. Podkreśliła, że koniec polskiej misji to rok 2006., a ewentualne jej przedłużenie będzie rozpatrywane tylko wtedy, gdy pojawi się prośba o to ze strony władz Iraku. Na razie nie ma przesłanek, by rozważać taką możliwość - oceniła.