Trwa ładowanie...
d3e51an
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wiceminister kultury Krzysztof Czabański: w przyszłym tygodniu będzie gotowa ostateczna wersja projektu ustawy medialnej

• Czabański: projekt tzw. dużej ustawy medialnej jest na ukończeniu
• Ma przekształcić media publiczne w nowe media narodowe
• Według założeń ustawy opłata audiowizualna ma wynosić między 11 a 15 zł
• Kwota ma być dopisywana do rachunku za prąd
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wiceminister kultury Krzysztof Czabański
Wiceminister kultury Krzysztof Czabański (Newspix, Fot: Jacek Herok)
d3e51an

Tzw. duża ustawa medialna ma przekształcić media publiczne ze spółek skarbu państwa w nowe media narodowe, będące państwowymi osobami prawnymi.

- Z mojej wiedzy wynika, że ten projekt jest na ukończeniu, wersja robocza jest ukończona, a po uwagach i poprawkach projekt w ostatecznym kształcie będzie (gotowy) na pewno w przyszłym tygodniu, ale czy trafi już w przyszłym tygodniu do Sejmu, tego nie wiem - powiedział Czabański w czwartek.

Według niego to, kiedy projekt znajdzie się w Sejmie, zależy od grupy posłów - inicjatorów tej ustawy. Jak mówił, należą do niej oprócz niego i Jarosława Sellina (obaj są wiceministrami kultury), posłanki PiS: Elżbieta Kruk, Barbara Bubula i Joanna Lichocka. - Od ich decyzji będzie zależało, kiedy ta inicjatywa pojawi się w Sejmie, w każdym razie pojawi się na pewno w najbliższym czasie - wskazał.

d3e51an

Wiceminister kultury dodał, że będzie to inicjatywa poselska, ponieważ "taka jest geneza tego projektu". Z kolei Sellin doprecyzował, że "ściśle mówiąc są to dwie ustawy - jedna przewidująca ustrój mediów publicznych, a druga wprowadzająca nowe zasady finansowania mediów publicznych".

Czabański powiedział też, że opłata audiowizualna będzie prawdopodobnie wynosiła mniej niż 15 zł, która to kwota była wcześniej wymieniana. 0 Między 11 a 15 zł, bliżej 11 niż 15 - mówił. Potwierdził, że ma być dopisywana do rachunku za prąd.

Wcześniej Czabański mówił, że za powiązaniem poboru opłaty audiowizualnej z rachunkami za energię elektryczną opowiada się resort finansów, gdyż zdaniem MF będzie ona znacznie łatwiejsza do wyegzekwowania niż w drugim rozważanym wcześniej wariancie: powiązania jej z PIT, CIT i KRUS. - Poza tym wychodzimy z założenia, że każdy odbiorca prądu ma możliwość odbioru programów audiowizualnych - dodawał.

Jak wyjaśniał, w reformie chodzi przede wszystkim o to, by zapewnić powszechność opłaty audiowizualnej, gdyż w tej chwili abonament radiowo-telewizyjny płaci tylko 7,5 proc. obywateli, głównie ludzie starsi i biedniejsi. Jednocześnie planowana opłata ma być od abonamentu niższa. Zdaniem wiceministra kultury składka na media publiczne mogłaby obowiązywać już od 1 stycznia 2017 r. i będzie ona z góry przeznaczona tylko na media publiczne.

d3e51an

Podziel się opinią

Share

d3e51an

d3e51an
Więcej tematów