Trwa ładowanie...

Wiceminister Jaki jest rozczarowany prezydenckim wetem. Odpowiada mu Petru

"Nie wierzcie w te bzdury, że reforma potrzebna, ale 'inna'. Dokładnie tak samo było w Polsce z dekomunizacją, lustracją, ustawą reprywatyzacyjną etc." - napisał na Facebooku Patryk Jaki. Wiceminister sprawiedliwości już wczoraj twierdził, że "zawsze jak w III RP było blisko uderzenia w fundamenty PRL" to "ktoś wymiękał". Dziś, po ogłoszeniu decyzji prezydenta, doczekał się riposty lidera Nowoczesnej.

Wiceminister Jaki jest rozczarowany prezydenckim wetem. Odpowiada mu PetruŹródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d1zkwx4
d1zkwx4

"W Polsce od kiedy pamiętam było tak, że jak dekomunizacja w różnych obszarach państwa była blisko, to zawsze ktoś wymiękał. I tak Polska się nie zmieniała i nie mogła rozwijać na miarę swoich możliwości" - czytamy we wpisie Patryka Jakiego na Facebooku.

Wiceminister sprawiedliwości dodaje, że na co dzień spotkać można "masę polityków, którzy mają buzie napchane patriotyzmem, mocnymi reformami (np. Kukiz) etc., jednak jak przychodzi co do czego, jak trzeba podjąć trudne decyzje, wszyscy wymiękają".

Swobodny styl wypowiedzi to wcale nie efekt decyzji prezydenta, który postanowił zawetować dwie spośród trzech ustaw składających się na przeprowadzaną przez PiS reformę sądownictwa.

Weta prezydenta Andrzeja Dudy ws. ustaw o SN i KRS

Wiceminister Jaki w podobnym tonie zachęcał prezydenta do podpisu wczoraj. "Zawsze jak w IIIRP było blisko uderzenia w fundamenty PRL+ to ktoś wymiękał. Bo "za szybko", "trzeba inaczej" etc. Podajmy dalej! #3xPodpis" - napisał na Twitterze.

Taki ton oraz pewność siebie nie spodobały się liderowi Nowoczesnej. "Jak nas będzie milion Jaki też wymięknie" - skomentował Ryszard Petru.

O co chodzi w ustawie o Sądzie Najwyższym

Ustawa o SN przewidywała m.in. utworzenie trzech nowych Izb SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN, umożliwia też przeniesienie obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

d1zkwx4

Ustawa zawierała przepisy, które wprowadzone zostały w czwartkowych głosowaniach jako poprawki PiS. Jedna z nich wniosła do ustawy m.in.propozycję zgłoszoną przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wśród nich jest przepis, że Sejm będzie wybierał sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa większością 3/5 głosów. Prezydent mówił wcześniej, że bez takiej zmiany (którą wniósł do Sejmu w formie projektu noweli ustawy o KRS) nie podpisze ustawy o SN.

Inny zapis - wprowadzony w czwartek do ustawy - zakłada, iż o tym, kto spośród obecnych sędziów, pozostanie w SN, ostatecznie zdecyduje prezydent, a nie - jak pierwotnie proponowano – minister sprawiedliwości. Zgodnie z uchwaloną ustawą, minister będzie wskazywał sędziów do pozostania w SN. Pozostali sędziowie, których pozostania w stanie czynnym nie zatwierdzi prezydent RP, następnego dnia po wejściu ustawy w życie mieli zostać przeniesieni w stan spoczynku.

W nocy z piątku na sobotę Senat zdecydował, by nie zgłaszać poprawek do ustawy o SN. Dokument trafił na biurko prezydenta. Andrzej Duda zdecydował się na weto wobec ustawy o KRS oraz o SN.

d1zkwx4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zkwx4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj