Trwa ładowanie...
dtu5wkg
30-05-2016 03:35

Wicemarszałek Sejmu: koniec sporu o TK jest bliski

• Wicemarszałek Sejmu w TVP Info: koniec sporu o TK nastąpi, gdy główny aktor tego teatrzyku zakończy swoją kadencję

• Ryszard Terlecki zaznaczył, że już teraz trwają prace nad kompromisem ws. TK

new WP.player({url:"http://www.tvp.pl/shared/details.php?copy_id=25558634&object_id=25558064&retailer=wirtualna-polska&retailer_id=12533202&template=external-embed/video/iframe-video.html", target: "playerTvpInfo_25558064" ,autoplay: true,is_muted:false,allowfullscreen:true,width:600,height:400});

dtu5wkg
dtu5wkg

Ryszard Terlecki, szef klubu parlamentarnego PiS i wicemarszałek Sejmu, mówił w programie "Dziś wieczorem" w TVP Info o końcu sporu o Trybunał Konstytucyjny. W pierwszej kolejności odniósł się do ostatnich rozmów premier Beaty Szydło i wiceprzewodniczące KE Fransa Timmermansa. Timmermans stwierdził wówczas, że sprawa TK to "wewnętrzny problem Polski" i to w Polsce powinno dojść do jego rozwiązania.

Jak ocenił Terlecki, ta zmiana podejścia Komisji Europejskiej do sprawy TK to wynik "rozeznania w sytuacji". - Dotąd wiedzy o tym, co się w Polsce dzieje dostarczały głównie media. Teraz po różnych wizytach urzędnicy europejscy widzą, że sprawa jest bardziej skomplikowana - mówił wicemarszałek.

Dodał, że do spełnienia postulatów, czy "żądań opozycji" trzeba by łamać zarówno konstytucję, jak i prawo. - Nie można ani zaprzysiąc niepowołanych sędziów, ani publikować orzeczeń, które nie są orzeczeniami tylko opiniami - stwierdził. Szef klubu PiS podkreślił też znaczenie przyjętej przez Sejm "uchwały o suwerenności", która - jego zdaniem - wpłynęła na całą sytuację.

Według Terleckiego "widać" koniec sporu o TK. - Koniec nastąpi w chwili, gdy główny aktor tego teatrzyku – bo to niestety robi przykre i kompromitujące wrażenie – skończy swoją kadencję i opuści Trybunał Konstytucyjny - powiedział. Uściślił, że nastąpi to w grudniu, czyli wtedy, gdy kończy się kadencja obecnego prezesa TK prof. Andrzeja Rzeplińskiego. Wicemarszałek zaznaczył też, że już teraz trwają poszukiwania "wyjścia kompromisowego". - Przede wszystkim w parlamencie i poprzez procedury parlamentarne, a nie w dyskusjach w Brukseli czy gdzieś indziej - podkreślił.

dtu5wkg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtu5wkg
Więcej tematów