Trwa ładowanie...

Wiatr uszkodził wieże Katedry Poznańskiej

Z powodu zbyt silnego wiatru doszło do uszkodzenia opierzeń obu wież Katedry Poznańskiej. Aby rozpocząć naprawę, rozpoczęto budowę rusztowań o wysokości 70 metrów.

Share
Wiatr uszkodził wieże Katedry Poznańskiej
Źródło: WP, fot: Zenon Kubiak
dfm48oy

Kto w ciągu minionych kilku dni wybrał się na Ostrów Tumski, zapewne zauważył rusztowanie stojące przy jednej z wież katedry.

- Silny wiatr uszkodził opierzenia wież i trzeba je naprawić – wyjaśnia w rozmowie z Wirtualną Polską ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik prasowy Archidiecezji Poznańskiej.

Wieże katedry to najbardziej charakterystyczny element jej budowy. Są zakończone odtworzonymi późnobarokowymi zwieńczeniami i hełmami z 1729 r. pokrytymi blachą miedzianą i to właśnie wymaga naprawy.

dfm48oy

Zanim jednak do pracy przystąpią dekarze, trzeba postawić rusztowanie wysokie aż na 70 metrów, co okazało się niemałym wyzwaniem dla firmy, która miała się tym zająć.

- Akurat zdarzało nam się budować wyższe rusztowania, np. przy budowie wieżowca Andersia musieliśmy zbudować rusztowania mające 90 metrów – mówi w rozmowie z WP Przemysław Michał Majchrzak, prezes firmy Scaform. – Tutaj jednak zadanie jest o tyle trudne, że na samej górze rusztowanie zostanie rozbudowane wokół kopuły – dodaje.

Silny wiatr, który uszkodził wieże także przeszkadza w budowie rusztowań. Z tego powodu musiano wstrzymać prace, ale jak zapewnia prezes Majchrzak, do połowy przyszłego tygodnia rusztowanie powinno być gotowe i do pracy będzie mogła przystąpić firma dekarska.

Po zakończeniu prac na pierwszej z wież, remontowi zostanie poddana także druga wieża.

Zenon Kubiak, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

dfm48oy

Podziel się opinią

Share
dfm48oy
dfm48oy
Więcej tematów