Wiadomości TVP właśnie "zbankrutowały". Tak proszą o reklamy

Aby zareklamować produkt czy firmę tuż po wieczornym wydaniu "Faktów" TVN, trzeba zapłacić minimum 22,4 tys. zł. 30-sekundowy spot reklamowy tuż po "Wiadomościach" TVP kosztuje 6,4 tys. złotych. Chyba nie ma mocniejszego dowodu na to, że flagowy program TVP właśnie zbankrutował. Najpierw pod względem wiarygodności i zaufania widzów, teraz biznesowo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Katastrofa Wiadomości pokazuje skąd się biorą problemy finansowe TVP.
Katastrofa Wiadomości pokazuje skąd się biorą problemy finansowe TVP. (PAP, Fot: Marcin Obara)
WP

Klęska przypisywana jest Marzenie Paczuskiej, która kieruje „Wiadomościami” od początku 2016 roku. Według doniesień portalu Wirtualnemedia, została wysłana na przymusowy urlop. Ma to być zapowiedź jej rychłego zwolnienia.
Trudno się dziwić. Zarżnięcie kury znoszącej złote jaja dla TVP zajęło jej półtora roku. Za czasów jej poprzednika Piotra Kraśki te same cenniki były o kilkadziesiąt procent droższe. Choć trudno o precyzyjne dane archiwalne, ponieważ biura reklamy TVP oraz TVN ujawniają ceny od niedawna.

Czabański u Lisickiego: domaganie się odwołania Paczuskiej jest nietrafne

WP

Dlaczego te ceny mówią ważne rzeczy? Cenniki reklam to swoista wycena jakości i atrakcyjności programów, przy których chcą się pokazać reklamodawcy. Dla nich liczy się nie tylko dotarcie do grupy docelowej, ale także z "kontekst, którego poszukuje marka" - to cytat z prezentacji TVN. Amerykański właściciel tej stacji za naturalne uznał, że skoro "Fakty" są najpopularniejszym programem informacyjnym w Polsce (2,2 mln widzów) to reklama przy nim musi kosztować. Ten koszt ustalono w widełkach: od 22,4 tys. do 29 tys. złotych za 30-sekundowy spot.

Uciekły reklamy i widzowie

Po "Wiadomościach" jest tak tanio, że wkrótce może zobaczymy tam reklamę cerowania rajstop, komisu samochodowego z autami od Niemca, a grupa rzutkich chłopaków złoży się życzenia koleżance z okazji osiemnastki. W dzień powszedni taka reklama kosztuje tylko sześć czterysta!

- Katastrofa biznesowa najbardziej dotknęła właśnie TVP 1. Ponieważ po kilkuprocentowym spadku oglądalności nastąpił odpływ reklamodawców. Nie chcą, aby ich marki były umieszczane w kontekście politycznej propagandy. To zaś sprowokowało dramatyczną obniżkę cenników reklamowych - usłyszeliśmy od pragnącego zachować anonimowość pracownika TVP.

WP

Według rozmówcy największy odpływ reklamodawców miał nastąpić w drugiej połowie 2016 roku. To wtedy Paczuska miała ściągnąć cugle dziennikarzom. Stale zaczęły pojawiać się materiały o totalnej opozycji, a w grudniu o puczu w Sejmie. Niektóre wywoływały uśmiech politowania, jak publikacja sondażu pt. "Kto zasługuje na największy szacunek?" W internetowym głosowaniu kot prezesa Kaczyńskiego wygrywa z Grzegorzem Schetyną.

Żartowali? Nie. Wiadomości na serio omówiły taki internetowy sondaż. tvp
Podziel się

- Paczuska miała dużą swobodę dopóki nie okazało się, że tak robiony przekaz prowadzi TVP na dno - dodaje rozmówca Wirtualnej Polski.

Oto skutek. W marcu opublikowano badania opinii, że 57 procent młodych Polaków nie ufa już publicznej telewizji. To przy jednoczesnym braku takich podejrzeń wobec TVN i Polsatu. Nasiliło się też zjawisko, które medioznawcy określają jako "nie podoba mi się TVP, więc nie płacę abonamentu". W 2016 roku przychody z tego tytułu spadły o 38,7 mln zł, czyli o prawie 10 procent. Częściowo to także rachunek na konto Marzeny Paczuskiej.

WP

TVP idzie na dno

Przykład wieczornego dziennika informacyjnego pokazuje, skąd wzięły się gigantyczne problemy finansowe TVP. Jeszcze niedawno miała zarówno wiernych widzów, jak i zyski oraz gotówkę w kasie. W 2015 roku liderami informacji były "Wiadomości" i "Teleexpress". W 2014 roku spółka miała 6 milionów zysku.

Teraz prezes TVP Jacek Kurski robi wszystko, by nie upublicznić wyników finansowych. W styczniu przedstawił jedynie sprawozadanie abonamentowe. Pokazało ono zapowiedź katastrofy. Przychody TVP z reklamy oraz sponsoringu wyniosły 872,1 mln złotych. Spadły o 50 mln. Razem z bojkotem abonamentu dziura w przychodach telewizji urosła do 88 milionów.

To jeszcze nie wszystko. Strata TVP za 2016 wyniosła 180 mln złotych - to jednak dane nieoficjalne. TVP konsekwentnie odmawia podania tej informacji (także na pytania WP), chociaż rok temu publikowano osobny komunikat. Za to Jacek Kurski obwiniał Juliusza Brauna, członka Rady Mediów Narodowych, że dostarcza on sensacji dziennikarzom. - Jacek Kurski przejmując stery w TVP miał w kasie 100 mln zł. Teraz ma 200 mln zł, ale na minusie - tak w jednym z wywiadów Juliusz Braun podsumowywał dobrą zmianę w TVP.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP