Trwa ładowanie...
d2x1v40

"Wiadomości" TVP przegrały proces z Konfederacją. Oto sprostowanie

Konfederacja wygrała proces w trybie wyborczym z "Wiadomościami" TVP. Wyrok uprawomocnił się w czwartek, a publiczny nadawca opublikował sprostowanie i przeprosiny. TVP utrzymuje jednak, że wyrok jest "kuriozalny" i tłumaczy, dlaczego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Konfederacja wygrała proces w trybie wyborczym z "Wiadomościami" TVP. Oto sprostowanie
Konfederacja wygrała proces w trybie wyborczym z "Wiadomościami" TVP. Oto sprostowanie (TVP Info, Fot: screen)
d2x1v40

"Wiadomości" TVP zastosowały się do wyroku warszawskiego sądu i opublikowały sprostowanie. Redakcja sztandarowego programu informacyjnego została pozwana w trybie wyborczym przez jeden z komitetów.

Konfederacja nie została uwzględniona w materiale TVP prezentującym wynik sondażu Pollster dla "Super Expressu". Wyrok zapadł w poniedziałek, a w czwartek się uprawomocnił. Oto treść sprostowania:

    TVP Info
(TVP Info, Fot: screen)

"Wiadomości" TVP przegrały z Konfederacją. Jest sprostowanie

Poza publikacją sprostowania i przeprosin, sąd zobowiązał też "Wiadomości" do wyemitowania rzetelnego materiału na temat sondaży pokazujących, że Konfederacja przekroczyła próg wyborczy. Dzięki temu widzowie programu poznali całą genezę zamieszania.

d2x1v40

Zobacz też: Debata przed wyborami parlamentarnymi 2019. Jacek Wilk o incydencie z flagą

26 września "Wiadomości" pokazały sondaż Pollster, ale pominęły wynik Konfederacji, która uzyskała w nim 5 proc. wskazań. Wcześniej szef programu utrzymywał, że stało się przez pomyłkę, a osoba za to odpowiedzialna poniosła już konsekwencje. Dzień później "Wiadomości" pokazały wizualizację sondażu z uwzględnieniem Konfederacji.

"Wiadomości" TVP przegrały proces. "Kuriozalny wyrok"

Autor czwartkowego materiału zwrócił natomiast uwagę, że inne stacje pokazujące ten sam sondaż, również nie uwzględniły Konfederacji. Nie bez powodu - przywołano czerwcowy przypadek tego samego komitetu (4,55 proc. w wyborach do europarlamentu) oraz 4,74 proc. partii Janusza Korwin-Mikkego w wyborach parlamentarnych 2015. "Dziennikarka przygotowująca materiał (...) miała uzasadnione podejrzenia, że wynik Konfederacji został zaokrąglony w górę".

d2x1v40

Dziennikarz "Wiadomości" nazwał wyrok warszawskiego sądu "kuriozalnym". Wskazywał, że choć w jednym z materiałów TVN została pominięta informacja o tym, że Konfederacja zarejestrowała komitet wyborczy, to analogiczny pozew w trybie wyborczym został oddalony.

Czytaj też: Holecka odpowiada Mazurkowi. "Wiadomości TVP rozbiły informacyjny kartel"

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2x1v40

Podziel się opinią

Share
d2x1v40
d2x1v40
Więcej tematów