WHO: Alkohol najczęstszą przyczyną śmierci na świecie
Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia alkohol jest najczęstszą przyczyną zgonów na całym świecie. Z danych WHO wynika, że w 2016 roku z powodu spożycia napojów procentowych zmarło trzy miliony osób.
Alkohol ma wpływ na liczbę zgonów
Taka liczba oznacza, że 1 na 20 zgonów jest spowodowany alkoholem, z czego 3/4 umierających tutaj to mężczyźni. Czasowo daje to średnio sześć śmiertelnych przypadków na minutę. WHO twierdzi też, że największy procent zgonów jest w grupie wiekowej 20-29 lat i wynosi 13,5 proc.
WHO do śmierci spowodowanej alkoholem zalicza prowadzenie samochodu pod wpływem (28% zgonów), samookaleczenia i samobójstwa (18%) marskość wątroby (aż 48%), zaburzenia pracy serca i układu krążenia (19%), przemoc fizyczną, nowotwory oraz choroby spowodowane nadmiernym spożywaniem napojów procentowych.
Duże i częste spożywanie alkoholu na świecie
Z raportu wynika też, że 2,3 miliarda ludzi na całym świecie spożywa 33 gramy czystego alkoholu dziennie (dwa kieliszki wina lub półlitrowe piwo). 283 miliony osób jest uzależnionych od alkoholu, z czego 18,3% w Europie, a 16,6% w obu Amerykach.
Światowa Organizacja Zdrowia zwraca też uwagę na nastolatków. 27% na świecie po ukończeniu 15. roku życia już pije alkohol. Prawie połowa z nich (44%) pochodzi z Europy, 38% z obu Ameryk i tyle samo w rejonie Zachodniego Pacyfiku.
Według raportu najczęściej spożywa się napoje spirytusowe (45%). Drugim najczęściej konsumowanym alkoholem jest piwo (34 procent), zaś trzecim wino (12 proc).
Alkohol w Polsce
WHO uważa, że aktualnie na Polaka powyżej 15. roku życia przypada średnio około 11,5 litra czystego alkoholu. Więcej było jedynie w 2005 roku i w drugiej połowie lat 70-tych.
56% spożywanego alkoholu w Polsce to piwo, 36% wódka i inne spirytusowe, zaś tylko 8% to wino.
W 2016 roku z powodu alkoholu (marskość wątroby, nowotwory, wypadki samochodowe) zginęło łącznie 12 599 osób.