ŚwiatWeto w obronie Nicei

Weto w obronie Nicei

Polski rząd powinien zastosować weto w sytuacji,
gdyby nie uwzględniono stanowiska Polski co do zapisu o sposobie
podejmowania decyzji w Radzie UE - takie zalecenie to jedna z dwóch poprawek, jakie do uchwały w sprawie Traktatu Konstytucyjnego wprowadziła sejmowa komisja europejska.

01.10.2003 | aktual.: 02.10.2003 06:24

Jan Rokita, (PO) przedstawiając poprawkę na posiedzeniu Sejmu powiedział, że rozszerza ona "instrumenty działania rządu o możliwość zastosowania weta, gdyby okazało się, że podstawowe interesy Polski, zwłaszcza silna obecność w Radzie Unii Europejskiej, z jakichś powodów nie zostanie uwzględniona podczas konferencji międzyrządowej".

Członkowie komisji zdecydowali także w środę wieczorem, by do tekstu uchwały dodać akapit mówiący o zapisaniu w Traktacie Konstytucyjnym prawa Polski do korzystania z większej pomocy publicznej. Chodzi o skompensowanie niekorzystnych skutków gospodarczych spowodowanych podziałem Europy po II wojnie światowej.

Przewodniczący komisji Józef Oleksy (SLD) podkreślił, że w tym zapisie nie chodzi o "sięganie po większe środki strukturalne".

Komisja nie przyjęła reszty zgłoszonych w trakcie drugiego czytania poprawek. Głosowanie nad projektem uchwały odbędzie się w czwartek.

Uchwała ma przedstawić rządowi stanowisko parlamentu na konferencję międzyrządową, która ma nadać ostateczny kształt Traktatowi Konstytucyjnemu. Konferencja rozpoczyna się w najbliższą sobotę w Rzymie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)