Trwa ładowanie...
d33xke0

Weto Rosji dla operacji UE na Morzu Śródziemnym: nie poprzemy niszczenia statków przemytników

Rosja nie poprze w Radzie Bezpieczeństwa ONZ ewentualnej operacji UE na Morzu Śródziemnym, której celem byłoby niszczenie statków używanych przez przemytników imigrantów - poinformował we wtorek ambasador Rosji przy Unii Władimir Czyżow.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Weto Rosji dla operacji UE na Morzu Śródziemnym: nie poprzemy niszczenia statków przemytników
(PAP/EPA, Fot: ORESTIS PANAGIOTOU)
d33xke0

"Nie możemy wesprzeć operacji niszczenia statków bez nakazu sądowego i bez zgody kraju, pod którego banderą pływa jednostka" - powiedział Czyżow na konferencji prasowej w Brukseli. "To byłoby niezgodne z normami prawa międzynarodowego" - dodał.

"Zatrzymywanie przemytników i zajmowanie ich statków to jedna rzecz, ale niszczenie to co innego" - powiedział Czyżow.

Według niego takie stanowisko przekazano szefowej dyplomacji UE Federice Mogherini w trakcie jej niedawnej wizyty w Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

d33xke0

Uruchomienie na Morzu Śródziemnym operacji wymierzonej w przemytników, którzy szmuglują do Europy imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, było jedną z propozycji, jakie pojawiły się na nadzwyczajnym szczycie UE 23 kwietnia. Przywódcy państw unijnych powierzyli Mogherini przygotowanie propozycji takiej misji. Komisja Europejska sugerowała, by skorzystać z doświadczeń operacji Atalanta, wymierzonej w piratów. Mandat tej misji dopuszczał także niszczenie baz piratów na lądzie.

To jedna z propozycji planu działań, który ma być odpowiedzią na rosnącą falę uciekinierów z Afryki i coraz częstsze katastrofy łodzi z imigrantami usiłującymi przedostać się do Europy.

d33xke0

Podziel się opinią

Share
d33xke0
d33xke0