ŚwiatWeterani faworyzowani

Weterani faworyzowani

Władze Lwowa przed świętem niepodległości Ukrainy wydadzą weteranom Ukraińskiej Powstańczej Armii klucze do 40 mieszkań. Poinformował o tym mer miasta Ljubomir Bunjak. Ani jednego mieszkania nie dostaną natomiast weterani Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, czyli żołnierze walczący po stronie ZSRR w II wojnie światowej - podkreśla agencja ITAR-TASS.

Formalnie ten kto walczył w UPA nie ma uprawnień do korzystania z przywilejów weteranów wojny. Jednak niektóre władze lokalne, zwłaszcza w zachodniej Ukrainie proponują byłym członkom UPA wiele ulg. Według agencji ITAR-TASS w Morszynie otwarto dla nich sanatorium, a inwalidzi - weterani UPA otrzymują samochody. Agencja przypomina, że w latach niepodległej Ukrainy ani jednemu weteranowi Wojny Ojczyźnianej nie przydzielono mieszkania ani ulgi na zakup samochodu.

Władze Ukrainy chcą w pełni rehabilitować Ukraińską Powstańcza Armię i organizacje ukraińskich nacjonalistów. Rząd proponuje, by ich działalność uznano za walkę o wolność i niepodległość Ukrainy. Projekt ustawy powstał na Ukrainie ponad dwa lata temu.

Ukraińska Powstańcza Armia prowadziła walkę z Rosjanami i Polakami z terenów polsko-ukraińskiego pogranicza etnicznego, a także sporadycznie z niemieckimi formacjami wojskowymi. Jej ofiarą padło około 100 tysięcy Polaków, a dalsze 300 tysięcy musiało uciekać przed prześladowaniami. UPA została rozbita na ziemiach polskich w wyniku operacji "Wisła" w 1947 roku. Pojedyncze oddziały utrzymywały się jeszcze do 1953, a nawet do 1956.(ck)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)